Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Інтерв’ю
Про свою «Літургію», що вийшла на диску, про обов’язки архієреїв та сучасний стан богослужбового співу – архім. Роман (Підлубняк)
04 March 2013 19:21
Валентина Гордийчук

...Так часто після закінчення недільного богослужіння не хочеться залишати храм, а в голові ще довго звучить «Благослови душе моя Господа». Особливо... після антифону архімандрита Романа (Підлубняка) у виконанні камерного хору «Кредо».

Тепер  з’явилася можливість слухати ці богослужбові співи і вдома, і в авто, в будь-якому місці, де є сіді-програвач. Адже нещодавно вийшов диск композитора отця Романа «Літургія свт. Іоанна Златоустого» у виконанні камерного хору «Кредо» під управлінням Богдана Пліша.

Цей диск випускається під егідою кафедри богослужбового співу та регентства Національної музичної академії України та приурочений до 20-річчя відродження чернечого життя в Голосіївській пустині. В академії вирішили видати цілу низку музичних дисків під загальною назвою «Антологія богослужбового співу України». І праця отця Романа «Літургія» стала першою в цій серії.

***

Про  те, чому найбільшому музичному вишу країни цікаво досліджувати і вивчати богослужбові співи, і тим більше видавати цілу низку дисків такої тематики, «Православію в Україні» розповів сам композитор архімандрит Роман (ПІДЛУБНЯК).  

– Саме в Церкві і є коріння, витоки цієї музики. Ця музика виникла не на порожньому місці, вона народился саме в богослужінні, з творчої енергії, творчої ініціативи церковних людей; людей, які ходили в храм; які ходять в храм; людей, які сповідують православну віру, беруть участь у Таїнствах церковних. І якщо ця музика повинна ожити, якщо вона повинна звучати не просто формально (те, про що дуже часто говорять, з чим борються), то, звичайно, потрібно повернутися до витоків, знайти ту саму, так звану, «пуповину», яка захована саме в надрах церковної історії, в надрах церковного богослужіння. Тому бажання Національної музичної академії досліджувати богослужбову музику, на мій погляд, є досить природнім і органічним – якщо за мету ставиться відродження богослужбової музики в повному її обсязі.

***

Часто церковну музику називають «ангельськими співами». Слухаючи її, душа іноді й дійсно відкликається. В якому ж стані богослужбовий спів перебуває зараз? Чи існує нині така майстерність його виконання, з допомогою якої, дійсно, людина могла б забути про земне, і досягнути душею Неба?

–  Мені здається, що стан, звичайно, різний. Все це залежить від багатьох обставин. Від того, що це за хор, де він співає. Які можливості в цього хору.

Багато залежить від священноначалія, від наших архієреїв, від єпископату. До речі, один із обов’язків кожного єпископа – це нагляд за зразковим богослужбовим співом. Там, де наші владики зацікавлені, щоби спів був на високому, достойному рівні, – там, звичайно, існують прекрасні хорові колективи, і ми спостерігаємо відродження наших православних традицій.

Умови в різних регіонах України різні. Але, я, наприклад, хочу сказати, що навіть в такому проблемному православному середовищі, як Галичина, існує прекрасний хор у Львові – хор кафедрального собору. Це ще раз підтверджує думку про те, що там, де існує зацікавленість, там існують і можливості.

***

Архімандрит Роман - випускник регентських класів Санкт-Петербурзької духовної академії. Вже багато років він є регентом хору студентів Київських духовних шкіл. Та про себе, як про церковного композитора, він говорить досить стримано.

– Церковний композитор – це дуже голосно сказано. Я, скоріш, аматор – людина, яка іноді у вільний час чи коли приходило натхнення, створив декілька богослужбових творів.

***

Про сучасних композиторів, що пишуть церковну музику отець Роман говорить так:

– Існують і інші регенти-аматори та регенти-композитори. Зараз є всіма знаний композитор архієпископ Тульчинський і Брацлавський Іоанафан. Є твори Олександра Тарасенка, Михайла Литвиненка, нашого київського регента-композитора. Також є ціла когорта композиторів світських, які пишуть на церковні теми. Та це інший пласт нашої, теж духовної, української музики.

Сьогодні розвиток йде по двом паралелям: одна – це богослужбовий спів, який створюється і розвивається в руслі нашої православної церковної традиції. Друга – це розвиток досить вільний, творчий, яким займаються професійні композитори. Як правило, це світські люди, і їхня музика досить сильно відрізняється від зразків церковної богослужбової музики.

***

Отже, відтепер «Літургія» о.Романа є і на диску.

«Це музика віруючої людини, глибоко воцерковленого співака і регента, світлої особистості. Автор у своїй Літургії виявляє «права звуку», «тону», з якого як зодчий будує цілісний, одухотворений образ простоти, світлої радості і спокою. Композитор чудово відчуває стиль і дух Літургії, її духовну настроєність», —  заслужений діяч мистецтв України Олександр Тарасенко.

 


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Про свою «Літургію», що вийшла на диску, про обов’язки архієреїв та сучасний стан богослужбового співу – архім. Роман (Підлубняк)

Композитор подарував нашій редакції новий диск і поділився думками.Рубрики: Публікації | Інтерв’ю |

2269 переглядів / Коментарів: 0

Теги: церковное пение | архимандрит Роман (Подлубняк) |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru