Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Довідкові матеріали…А зорі залишаться
01 March 2010 19:36

« Відчаю допускати не можна, — конфузливо, але якось дуже переконливо промовив він. —  Великий гріх —  відчай. Хоча здається мені, що випробування ще будуть. Так-так, великі випробування, — він говорив дедалі впевненіше». Ці слова було сказано священиком Олександром із роману Михайла Булгакова «Біла гвардія».

Протоієрей Олександр Глаголєв

Прототипом отця Олександра (єдиний персонаж роману, виведений під власним ім’ям, — як священик київського храму в ім’я святителя Миколая Чудотворця, або Миколи Доброго, на Подолі) став протоієрей Олександр Глаголєв, добрий знайо­мий родини Булгакових. Батько майбутнього письменника, професор Київської духовної академії Афанасій Іванович Булгаков був старшим колегою отця Олександра у цьому навчальному закладі й парафіянином храму в ім’я Миколи Доброго. В 1913 р. отець Олександр вінчав Михайла Булгакова і його дружину Тетяну Лаппа.

Олександр Олександрович Глаголєв народився 1872 р. у сім'ї священика, в Тульській губернії. Там же він закінчив духовну семінарію, а подальше його життя було пов’язане з Києвом. Тут Глаголєв закінчив духовну академію, в 1900 р. став магістром богослов’я (тема дисертації: «Старозавітне Біблійне вчення про Ангелів»). Професор А. О. Олесницький зазначав, що дисертація Олександра Глаголєва «є працею, яка відзначається багатством змісту, ретельністю і глибиною дослідження… і може вважатися справжнім внеском у нашу богословську літературу, що не мала досі жодного серйозного дослідження з ангеології». Крім того, отець Олександр знав 18 стародавніх і сучасних мов (наприкінці життя, будучи вже у літах, вивчав італійську мову), писав коментарі до «Тлумачної Біблії» за редакцією О. П. Лопухіна та його наступників. У 1903 р. О. Глаголєв був рукоположений на ієрея, з 1906 р. він — екстраординарний професор Київ­ської духовної академії, з 1914‑го — протоієрей. У 1905 р. отець Олександр Глаголєв протидіяв єврейському погрому в Києві. Священик Сергій Сидоров пригадував свою першу зустріч і­­з протоієреєм Олександром Глаголєвим під час Громадянської війни:

«До храму увійшов невеликий на зріст священик із довгими пасмами волосся, трохи згорблений. Його обличчя осявало особливе світло. Він наче поринув у радість молитви і миру… Священик підходив до ликів святих і просив у них молитви… немов брав у них благословення… Мені ясно стало, що у храмі все живе, і образи поглянули на мене живими очима».

Отець Олександр своїм розумом, чистотою серця, любов’ю до всіх знаходив прихильність найрізноманітніших людей. Приходили до нього, виселеного владою з оселі у малесеньку кімнатку біля сходів до дзвіниці, аби отримати духовну розраду й матеріальну допомогу — він за всіх молився і щедро допомагав.

Після арешту в 1937 р. батюшка Олександр витримав 18 нічних допитів: стоячи, із закинутою головою. Та не витримало серце. Протоієрей Олександр Глаголєв був похований у загальній могилі на Лук’янівському кладовищі, де вже у наш час родичі поставили йому пам’ятник — хрест з аналоєм і написом з Євангелія: «Блаженны изгнании правды ради».

Родина праведників

Син отця Олександра — Олексій — у 1923 р. закінчив Київську духовну академію. Дружина його, Тетяна Павлівна, в 1932–1933 рр. допомагала селянам, які тікали із сіл і вмирали з голоду на вулицях Києва.

У 1936 р. померла від запалення легень Зінаїда Петрівна Глаголєва — матір Олексія. Під час її похорону на дорогу, якою йшла процесія, летіло каміння — руйнували храм в ім’я Миколи Доброго. Скинутий із бані церкви хрест Олексій ніс на собі додому через Поділ, незважаючи на знущальні насмішки.

У 1932 р. Олексія Глаголєва заарештували і до 1936 р. позбавили права голосу як сина служителя культу. Проте 1940 р. йому вдалося екстерном закінчити фізико-математичний факультет Київського педінституту. В 1941 р., діставшись на попутках до Почаєва, а звідти до Кременця, Олексій був рукоположений на священика.

У період німецької окупації (1941–1943) Глаголєви під прізвищем родичів (Єгоричевих) переховували у себе єврейську сім’ю Міркіних. У будинках, що належали Покровському храму, під виглядом церковнослужителів ховалися від фашистів євреї та росіяни, яким також допомагав отець Олексій.

У 1992 р. інститут Яд Вашем (Єрусалим) вручив родині Глаголєвих диплом праведників миру.

Стало відомо, що незабаром у Києві розпочнуться зйомки телесеріалу «Біла гвардія» за однойменним романом Михайла Булгакова, від дня смерті якого 10 березня виповнюється 70 років. Творці (продюсер Олександр Роднянський, режисер Сергій Снєжкін, сценаристи Марина та Сергій Дяченки) хочуть зробити фільм, гідний книги, «без псевдоісторії — лише сама історія». Побажаємо авторам, для уникнення похибок, щоб у роботі над образом отця Олександра вони все ж таки зверталися за консультацією до Церкви. І хочеться закінчити словами, що ними завершується роман:

«Остання ніч розцвіла. О другій її половині всю густу синяву, Божу завісу, що вкриває світ, осяяли зорі. Схоже було, що в неосяжній висоті за цією синьою запоною біля царських врат служили всеношну

Все мине. Страждання, муки, кров, голод і моровиця. Меч зникне, а ось зорі залишаться, коли й тіні наших тіл і справ не стане на землі. Немає жодної людини, яка б цього не знала. То чому ж ми не хочемо звернути свій погляд на них? Чому?».

Підготував Валерій Зал-Заде

Церковна православна газета, лютий 2010

Підписні індекси: українською мовою ― 96145, російською ― 96137.

 


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

…А зорі залишаться

Стало відомо, що незабаром у Києві розпочнуться зйомки телесеріалу «Біла гвардія» за однойменним романом Михайла Булгакова, від дня смерті якого 10 березня виповнюється 70 років. Побажаємо авторам, для уникнення похибок, щоб у роботі над образом отця Олександра вони все ж таки зверталися за консультацією до Церкви. Дізнайтеся більше і ви, чановні читачі, про образ отця Олександра…Рубрики: Публікації | Довідкові матеріали |

1724 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Церковна православна газета |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru