Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » За розділами » Церковні хроніки
І ще раз про цензуру в Церкві, або Хто має право редагувати слова Предстоятеля — відеоблог ПвУ
07 March 2012 15:36

Досить несподівано, однак гостро останнім часом було порушено тему цензури в Церкві. Голові Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ та прес-секретареві Блаженнішого Митрополита Володимира протоієрею Георгію Коваленку довелося давати роз’яснення ЗМІ з приводу, що на провідних інтернет-ресурсах Української Православної Церкви (йшлося зокрема і про ПвУ) начебто «поступово вводяться обмеження на висвітлення позиції Блаженнішого Митрополита Володимира щодо ситуації в Церкві».  

«Цензура в Церкві» стала темою нового випуску відеоблогу «Православіє в Україні».

Чи існує інформаційна блокада довкола Предстоятеля? Чи має він можливість свою думку донести до пастви, до віруючих, до аудиторії засобів масової інформації?

Чи відчуває тиск Синодальний інформаційно-просвітницький відділ? Хто диктує церковним ЗМІ, що і як писати?

Як ведеться редакційна політика головних церковних ЗМІ?

Про це та інше дивіться у відеоблозі. Текст бесіди подано нижче.

***

«Цензура – це захист правдивої інформації»

– Отче, останнім часом Вам довелося давати чимало коментарів для ЗМІ щодо того, що в Українській Православній Церкві цензуруються слова Предстоятеля, а офіційні джерела не говорять всієї правди. Ви, як голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу та прес-секретар Блаженнішого Митрополита Володимира, що б могли на це відповісти?

– Як голова Синодального відділу і прес-секретар Блаженнішого, я можу відповісти дуже коротко: жодна цензура висловлювань Предстоятеля в Церкві є неможливою. Бо Предстоятель є, скажімо так, головним цензором власних висловлювань.

І Церква навпаки намагається донести пряму мову Блаженнішого Митрополита до вірних. Задля цього робилися і робляться інтерв’ю з Блаженнішим Митрополитом Володимиром. Задля цього ми знімаємо богослужіння і його проповіді. Задля цього було зроблено інтерв’ю за допомогою телеканалу «Ера»: пряму мову Блаженнішого змогли побачити мільйони людей. І могли пересвідчитися, що нічого такого, що можна було б трактувати як сенсацію, як конфлікт, чогось неймовірного люди не почули. І це є пряма мова Митрополита.

З іншого боку, завжди, якщо Ви подивитеся старовинні церковні видання, в них написано «цензор – такий-то». І де-факто в Церкві створено цензурний комітет. Але все ж це питання скоріше богословське, ніж адміністративно-політичне. І в Церкві має розповсюджуватися та інформація, яка відповідає Євангелію, яка відповідає вченню святих отців, яка відповідає догматам і канонам Православної Церкви. І з цієї точки зору, цензура – це захист правдивої інформації, і недопущення в церковну огорожу єресі, або, скажімо так, неправди.

«На сьогоднішній день за допомогою ЗМІ ми показуємо Блаженнішого Митрополита Володимира і даємо йому можливість виконувати його функції»

– А чи існує інформаційна блокада довкола Предстоятеля? Чи має він можливість свою думку донести до пастви, до віруючих, до аудиторії засобів масової інформації?

– Думаю, жодна перша особа, яка перебувала в лікарні, не має такої потужної інформаційної підтримки і не має такої потужної інформаційної можливості доносити своє пастирське слово до віруючих.

Нам дуже багато людей сьогодні говорять, навіщо ви стільки показуєте, навіщо ви турбуєте Блаженнішого?

По-перше, це його бажання спілкування. І ми робимо все можливе для того, щоб це бажання забезпечити.

По-друге, це бажання мільйонів віруючих бачити Предстоятеля. Тому що в певному сенсі ставлення до хвороби і до віку Предстоятеля Церкви інше, ніж ставлення до людини в такій самій ситуації, якби це був державний очільник, чи голова бізнес-корпорації.

У Предстоятеля не тільки управлінська функція. У Предстоятеля молитовна функція, у Предстоятеля богослужбова функція, у Предстоятеля віровчительна функція. Предстоятель є символом єдності Церкви. І тому я думаю, що на сьогоднішній день якраз і за допомогою ЗМІ ми  показуємо Блаженнішого Митрополита Володимира і даємо йому можливість виконувати його функції.

«Головна проблема в Церкві — це відсутність єдності»

– Ви сказали, що останнім часом було зроблено декілька інтерв’ю Блаженнішого. Ви, як прес-секретар, напевно, були присутні на кожному. Як би Ви могли підсумувати основну думку, з якою Предстоятель звертається до віруючих, до пастви і до читачів ЗМІ?

– Знаєте, нічого не змінилося. Головна думка, яку Блаженніший 20 років несе Церкві – це цінність єдності, цінність взаємної любові і дійсно християнського життя. Це те, про що говорить Блаженніший Митрополит Володимир.

І він нас навчив і власним прикладом життя, і своїми словами, що ми маємо зберігати єдність і маємо демонструвати любов один до одного, маємо навчитися жити в мирі, бути миротворцями і бути по-справжньому християнами не тільки на словах, а власне, в діях. Тобто, це те, про що і сьогодні говорить Блаженніший.

До речі, в одному з інтерв’ю його запитали: «Які головні проблеми Ви бачите?» І він сказав, що головна проблема – це відсутність єдності. А єдність може подарувати тільки Господь. І це також його думка.

«У церковних ЗМІ діє приницп постцензури»

– Ви вже сказали, що немає цензури, і ніхто не може редагувати слова Предстоятеля. То чи відчуває тиск в цих умовах Синодальний інформаційно-просвітницький відділ? Чи може таке бути, щоб йому, відділу, і центральним церковним ЗМІ хтось диктував, що і як писати, що ставити і публікувати, що знімати на відео? Взагалі, як ведеться редакційна політика головних церковних ЗМІ?

– Синодальний відділ не є чимось незалежним від Церкви. Це її плоть від плоті, реальна інформаційна церковна структура. І тому головний наш куратор – це Блаженніший Митрополит Володимир. А ще — наша совість. Ми маємо робити все таким чином, щоб це було на користь Церкві.

Взагалі у нас у відділі вже напрацьовані певні механізми цензурування. І вони були сформульовані, здається, чи на першому, чи на другому Фестивалі ЗМІ православних, коли ми збиралися з усіх єпархій нашої Церкви і думали, як нам взагалі бути в швидкоплинному інформаційному світі, коли багато проектів, насамперед інтернет-проектів, телевізійних, радійних, існують в режимі on-line. І тоді ми для себе сформулювали такий принцип, як постцензура. Тобто, цензурувати себе має кожен, коли пише і говорить. Він має відповідати і вченню Церкви, і має піклуватися про інтереси Церкви, і має нести відповідальність за те, що говорить.

Тому іноді я, як редактор, можу знімати матеріали з сайту після того, як вони опубліковані. Це лише підтримує свободу журналіста. Він публікує те, що вважає за потрібне. А потім я, як редактор, пояснюючи йому, що і як, можу попросити щось прибрати. Я вважаю, що це нормальна робоча ситуація, і тут не треба шукати впливу чи тиску якихось зовнішніх сил, – це нормальна редакційна робота в режимі on-line.

І я сподіваюся на розуміння своїх власних співробітників. Це ті принципи, які нами сформульовані, яких ми дотримуємося в Церкві. Навіть тоді, коли ми даємо рекомендацію на якесь ЗМІ. Ми не вичитуємо матеріали, які публікує та чи інша газета, журнал. Але ми залишаємо за собою право, якщо там буде щось таке, що не відповідає віровченню Церкви чи носитиме антицерковний характер, виключити це ЗМІ з переліку рекомендованих Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом.

Але це, скажімо так, не закриває це ЗМІ. Вони і далі можуть продовжувати існувати поза церковною огорожею. Вони можуть продовжити виходити і розповсюджуватися через світську мережу. Церква насамперед оберігає власну територію від єресі, від розпалювання ворожнечі, від політики, якій не місце в нашій огорожі, багатьох інших речей. Але все воно є, доступно, і хто цікавиться – будь ласка.

«Єдність заповідав нам Господь. Коли ми розділяємося, то нічим не відрізняємося від політиків»

– Чи потрібно триматися так міцно за єдність? Дехто говорить, що варто «відрізати» тих, хто з нами не згодний, рішуче і без жалю. А виходить так, що ми маємо поступатися чимось своїм, своїми переконаннями, своїми переживаннями для того, щоб зберегти єдність з тими, з ким ми, можливо, не погоджуємося.

– По-перше, Господь наполягав, щоб апостоли були в єдності. Більше того, Він якраз про єдність говорив під час останньої бесіди з учнями на Таємній вечері.

По-друге, ми сповідуємо «Символ віри» – вірую в Святу Соборну Апостольську Церкву. Тобто, Господь не залишав нам заповіді «розділятися». Він нам давав заповідь єднатися.

По-третє, якщо ми подивимося на те, що нас насправді розділює, може з’ясуватися, що там немає цінного і справжнього. Ми маємо право мати різні політичні погляди, і це не має нас розділювати. Якщо нас розділяють соціальні статуси, то це також не те, що має нас розділяти.

В основі нашої єдності — Христос. Якщо ми це зрозуміємо, то виявиться, що всім є місце довкола Престолу Божого – людям різного кольору шкіри, різних політичних поглядів, з різними статками, з різним вихованням, освітою, з різним баченням життя. Але для нас Бог єдиний.

І цю єдність ми маємо також демонструвати невіруючому світу. Бо коли ми розділяємося не з приводу єресі чи якихось дійсно важливих питань, то ми демонструємо світові, що нічим не відрізняємося від політиків, нічим не відрізняємося від людей на площі чи на базарі. Християни мають відрізнятися і якраз свою християнську віру доводити своїм власним життям. А єдність – це одна з християнських чеснот і одна з християнських цінностей, на якій тримається Православна Церква.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

І ще раз про цензуру в Церкві, або Хто має право редагувати слова Предстоятеля — відеоблог ПвУ

Чи існує інформаційна блокада довкола Предстоятеля? Чи має він можливість донести свою думку до аудиторії засобів масової інформації? Чи відчуває тиск Синодальний інформаційно-просвітницький відділ? Хто диктує церковним ЗМІ, що і як писати? Про це та інше дивіться у новому випуску.Рубрики: Новина дня | Церковні хроніки | Новини порталу |

2459 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Протоиерей Георгий Коваленко |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі

Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru