Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Святі та подвижники благочестяСправжній приклад жінки-християнки: дружина Димитрія Донського велика княгиня Євдокія
20 July 2012 11:30
Протодиякон Миколай Лисенко

20 липня ми вшановуємо святу благовірну велику княгиню Московську Євдокію, в чернецтві – преподобну Єфросинію. Одне ім’я перекладається, як «Благовоління», друге – як «радість». І дійсно, цій «першій леді» - дружині тогочасного правителя, вдалося втілити зміст обох своїх імен.

Справжнім благоволінням Божим вважали руські люди шлюб між благочестивою донькою Суздальського князя та молодим, сповненим сил Димитрієм Іоанновичем, тим самим, який увійде в історію, як Димитрій Донський, переможець Куликовської битви. Народ радів їх взаємній щирій любові та довгоочікуваному миру між Москвою і Суздаллю, а Господь благословив їхній шлюб дванадцятьма дітьми: вісьмох хлопчиків та чотирьох дівчат народила коханому чоловіку Євдокія.

Справами милосердя і постійною молитвою Євдокія рятувала світ навколо себе

Судилося жити подружжю у воістину важкі часи – фактично невдовзі після весілля Євдокії та Димитрія розпочинається доба безперервних війн, масових епідемій та пожеж. Біль і сльози простого народу були всюди, і юна княгиня почула їх усім серцем. Справами милосердя і постійною молитвою Євдокія рятувала світ навколо себе – в той час, коли її чоловік збирав руські землі, долаючи міжусобні чвари та кидав виклик всесильній на той час татарській Орді.

Духовними керманичами святого подружжя стали видатні святі давньої Русі: святитель Олексій Московський, преподобний Сергій Радонезький, святитель Феодор Ростовський та преподобний Димитрій Прилуцький. Під час кожного нового випробування, проводжаючи Димитрія на кожну з війн, Євдокія прощалась з ним, наче востаннє, долучаючи свої молитовні сльози до прохань цих святих за князя і руську землю, і кожного разу Димитрій повертався додому живий – навіть у 1380-му, після кривавої битви з Мамаєм, котрого за благословенням преподобного Сергія князю вдалося перемогти.

Поринати у печаль назавжди можливості не було: на її плечі лягла важка ноша керування державою   

В постійних справах благодійності, молитвах та турботі про виховання численних дітей пройшло 22 важких, але щасливих роки шлюбу Євдокії та Димитрія. Але в травні 1389-го 40-річний князь полишив цей світ, і княгиня залишилась вдовою. Оточуючих вразив її плач за спочилим чоловіком, але поринати у печаль назавжди можливості не було: на її плечі лягла важка ноша керування державою, адже 16-річний син Василій потребував її мудрості і досвіду.

У 1395 році непереможні полчища кривавого Тамерлана сунули на Русь. Євдокія почала збирати ополчення, але нечисленне військо русичів було нездатне протистояти завойовнику, котрий зухвало заявив, що всесвіт недостойний мати двох правителів, і на той час півсвіту вже підкорив. І знову благовірна княгиня стала на слізну молитву про порятунок вітчизни: за її порадою до столиці було принесено чудотворну Володимирську ікону Пресвятої Богородиці, і Мати Божа зглянулась на прохання благочестивої та побожної матері княжича. Нікому не довелося накладати головою, адже Тамерлан побачив у видінні «Світозарну Жону» із сонмом небесних воїнів, та, вжахнувшись цим, віддав наказ військам залишити руські землі.

Залишивши на згадку нащадкам багато святинь, перед відходом у Вічність княгиня прийняла чернечий постриг з ім’ям Єфросинія, та мирно спочила у 1407 р.

Залишаючись на людях справжньою княгинею, Євдокія потайки жила аскетично, непомітно від сторонніх очей поринаючи в постування та молитву. Коли злі язики почали наговорювати на неї, що, начебто вдова проводить час у гріховних насолодах, вона зібрала синів та перед їхніми очима зняла верхній коштовний князівський одяг, під яким її діти побачили убогу чернечу власяницю та важкі залізні вериги на схудлому від постійного утримання тілі.

Залишивши на згадку нащадкам багато святинь, ошатних храмів та соборів, серед яких знаменитий образ Архангела Михаїла та комплекс Вознесенського монастиря, вона перед відходом у Вічність прийняла чернечий постриг з ім’ям Єфросинія, та мирно спочила у 1407  році, залишившись на всі часи справжнім прикладом жінки-християнки.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Справжній приклад жінки-християнки: дружина Димитрія Донського велика княгиня Євдокія

20 липня Церква вшановує велику княгиню, в чернецтві – преподобну Єфросинію, життя якої пройшло в постійних справах благодійності, молитвах та турботі про виховання численних дітей.Рубрики: Публікації | Святі та подвижники благочестя |

1291 переглядів / Коментарів: 0

Теги: вшанування святих |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru