Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » У єпархіях » Київська
Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
12 April 2013 12:43
Вікторія Осташ-Хоню

Цього тижня, 10 квітня, у Культурно-просвітньому центрі при Свято-Феодорівському храмі  («Київський Єрусалим»), що по вул. Овруцькій, 7, відбулось установче засідання Відділу по архітектурі, будівництву та охороні пам’яток церковної архітектури Київської єпархії УПЦ, проведене спільно з Синодальним відділом архітектури, будівництва та охорони церковних пам’яток УПЦ.

Засідання було присвячене обговоренню головних засад і принципів роботи Відділу. Зокрема, йшлося про концепцію розвитку та засади діяльності, а також – окреслення мети і головних завдань.

На зустрічі були присутні члени Відділу: головний архітектор Синодального відділу архітектури, будівництва та охорони церковних пам’яток Ольга Кругляк; інженер-будівельник (з досвідом роботи головним конструктором у промисловій та громадянській сферах будівництва) Петро Маринченко; юрист, полковник у відставці, а в минулому – співробітник органів МВС  і викладач Академії МВС України – Вікторія Крашениця; прораб і керуючий господарсько-технічними справами при Свято-Феодорівському храмі – Микола Жила. Також членами Відділу є історик Михайло Кальницький та архітектор Олена Тулінова. Заступником керівника Відділу обрано Володимира Тимоніна.

Вів зустріч керівник Відділу ієрей Петро Семащук, настоятель Свято-Феодорівського храму, який привітав присутніх зі створенням такого вкрай важливого департаменту при Київській єпархії УПЦ, а також познайомив учасників засідання з власним баченням форм, способів і напрямків діяльності Відділу.

Упродовж доповіді керівника Відділу відбувалось поточне обговорення Концепції за такими пунктами (напрямками роботи): 

  1. Будівництво храмів.
  2. Отримання земельних ділянок.
  3. Повернення церковної власності.
  4. Інформаційно-просвітницька робота. 
  5. Музейна справа.
  6. Створення єдиного каталогу об’єктів культової та церковної архітектури.
  7. Археологічні розкопки.
  8. Повернення вулицям та територіям їхніх історичних назв.
  9. Юридичний та практичний супровід у питаннях землевідведення та будівництва.

У вступному слові отець Петро зауважив: «Необхідно усвідомити, що архітектура має привертати увагу людей, захоплювати їх, адже вбогий і примітивний вигляд будівель (а тим більше – церковних споруд) не сприяє їхній відвідуваності».

Під час обговорення Концепції вістря розмови оберталося довкола проблем співіснування (і співробітництва) церковних громад і міської влади (зокрема, труднощів вирішення земельних питань на рівні середньої ланки чиновників, які, навіть не зважаючи на принципові узгодження з вищими інстанціями, досить часто продовжують блокувати прийняття рішень, особливо щодо землевідведення), проблемних місць нового Генплану розбудови та реконструкції столиці, нерівномірної кількості храмів за районами і мікрорайонами Києва, а також неконтрольованому (з погляду вибору архітектурного стилю і технічного вирішення) зведенню нових і відновлюваних храмів. Обговорення переросло у жваву дискусію, учасники якої активно пропонували шляхи вирішення окреслених проблем.

Так, Ольга Кругляк наголосила на необхідності «стилетвірної концентрації»: «оскільки ми в ХХІ ст. зрозуміли економічність тих чи інших стилів, потрібно консультувати священників щодо переваг і недоліків різних стилів, вчити розумінню того, що храм – це не зовнішні прикраси стилю, а перш за все – внутрішній простір, який потрібно використовувати раціонально».

Вікторія Крашениця запропонувала створити типовий технічний паспорт архітектурного об’єкту (храму), із обов’язковими пунктами, де б зокрема містилися відомості про стиль архітектури, матеріальну конструкцію і технічний стан будівлі, потребу реконструкції тощо.

Петро Маринченко наголосив на необхідності використовувати досвід минулого (адже наприклад, у ХІХ ст. обов’язковими були конкурси на архітектурні проекти та інженерно-технічне вирішення храмів, запланованих до зведення). Відновлення такої традиції допоможе не лише ефективно контролювати будівництво нових і відновлюваних культових споруд, але і сприятиме підвищенню загального фахового рівня сучасних будівничих, багато з-поміж яких нині, на жаль, не мають елементарної освіти в цій галузі, приходячи у будівельну сферу без технічних знань, а тому дуже часто зведені ними об’єкти потребують додаткового фінансування задля перебудування чи усунення конструктивних прорахунків.

Йшлося і про потребу виховної, культурно-просвітньої і навіть освітньої (щодо архітектурних стилів, будівничих нюансів тощо) роботи, у тому числі – серед священства.

Одностайною була думка про необхідність комплексного, системного підходу до вирішення всіх цих проблем, із послідовними кроками в усіх окреслених напрямках: від історичних розвідок і культурно-просвітницької діяльності (створення музеїв, започаткування тематичних лекторіїв та екскурсій, наукових і практичних конференцій, підготовки і видання методичних матеріалів і мистецької продукції – буклетів, листівок, календарів із зображеннями храмів тощо) до технічного супроводу (створення реєстру культових споруд, визначення об’єктів, які потребують першочергової уваги, розробка типової технічної документації) і суто практичних заходів (консультування з питань архітектури чи інженерно-технічного вирішення будівельних об’єктів, юридична і технічна підтримки), вироблення критеріїв оцінки проектів і вимог до культових споруд (збереження архітектурної єдності історичних і новостворюваних (чи відновлюваних) будівель столиці, використання сучасних методів будівництва та архітектури, планування територій – від плану споруди і озеленення довколишньої території до паркінгу).

У результаті обговорення було прийнято рішення затвердити Концепцію розвитку та засад діяльності Відділу архітектури, будівництва та охорони пам’яток церковної архітектури Київської єпархії УПЦ, доповнену 10-м пунктом: охорона і збережність будівель (обслуговування існуючих будівель і культових споруд; поточний і капітальний ремонт, реконструкція; консультування фахівців).

Окремим пунктом прийнято рішення про розробку Положення про діяльність і розвиток Відділу архітектури, будівництва та охорони пам’яток церковної архітектури Київської єпархії УПЦ.  Визначено також періодичність засідань Відділу, члени якого збиратимуться відтепер раз на місяць. Проведені консультації щодо складу Відділу, представлення у ньому фахівців різного профілю: від істориків, архітекторів, юристів до геологів, інженерів, техніків.

Прийнято рішення і щодо мети та головних завдань діяльності Відділу на три наступні місяці (до червня 2013 року включно): створення сайту Відділу; координаційна робота з метою вироблення єдиних критеріїв оцінки ситуації (і глобальної, і поточної); інвентаризація церковних об’єктів (культового і господарського призначення) і створення їх єдиного реєстру, а також акумуляція при архітектурному відділі електронної документальної бази типових архітектурних проектів храмів та храмових комплексів для використання релігійними громадами Київської єпархії УПЦ; проведення (орієнтовно – у травні  2013 року) науково-практичної конференції «Сучасний стан церковної архітектури в УПЦ» (спільно з  Синодальним відділом архітектури, будівництва та охорони церковних пам’яток УПЦ).

Не обійдено увагою і першочергові напрямки роботи щодо повернення УПЦ деяких культових об’єктів і відродження знищених за часів радянської влади храмів.

Зокрема, вирішено ініціювати (спільно з Центром роботи з жінками, розташованим у парку ім. І. Котляревського) перед органами місцевої влади (керівництвом КМДА) археологічні розкопки у згаданому парку,  на місці каплиці на честь пророка Осії, зведеної в пам’ять порятунку царської родини під Борками 1888 року (2013 року виповнюється 125 років від дня цієї події).

Загалом перше засідання Відділу архітектури, будівництва та охорони пам’яток церковної архітектури Київської єпархії УПЦ можна вважати плідним і результативним. Тож сподіваємося невдовзі побачити перші позитивні наслідки діяльності Відділу, а відтак обіцяємо спостерігати за його розвитком. 

 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі
 Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі

Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Який вигляд матимуть храми Києва – вирішували на засіданні новоствореного відділу по архітектурі

Керівником відділу є ієрей Петро Семащук. Серед членів департаменту – головний архітектор Синодального відділу архітектури Ольга Кругляк.Рубрики: Події на часі | Київська | Церковні хроніки |

2131 переглядів / Коментарів: 0


Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Rss-стрічка з сайту єпархії
Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автораЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru