Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Церква і суспільство
Волинська Мадонна і досі на чужині
12 July 2012 15:10
Наталія Малімон

13 липня Церква вшановує образ Волинської Богородиці, який дійшов до нашого часу з дуже древніх часів. Ікона датується кінцем XIII – початком XIV століть,  але, незважаючи на вік, її вважають шедевром національного малярства. Саме цей святий образ відкриває експозицію Національного художнього музею. А відшукали її в розпал часів Богоборства у невеличкому, та не менш древньому Покровському храмі в Луцьку.

Волині лишилася точна копія образу, яка зберігається в Музеї волинської ікони…

Анатолій Квасюк, завідувач реставраційною майстернею, розповідає, що з оригіналом ікони, аби зробити копію, він півроку працював у Національному художньому музеї. В одному із залів йому виділили окремий куточок і щодня він мав можливість доторкнутися, як кажуть, до вічності.

Цікаво, що ще у студентські роки, навчаючись у Київському художньому інституті (нині Національна академія мистецтв), він виношував мрію намалювати для себе... ікону Волинської Богоматері.

Опісля доля і Божа воля розпорядилися так, що саме Квасюк реставрував значно старішу за Волинську Богородицю чудотворну ікону Холмської Богородиці, яка є однією з найвизначніших  і найдревніших християнських святинь світу. Та все ж, саме Волинська Богородиця вразила художника фантастичним поєднанням стилю, майстерності, кольорів. І хоча у Національному художньому музеї є й древніші ікони, ніж Волинська Богородиця, та їх, вважає, не можна навіть порівнювати з останньою за красою та майстерністю виконання.

До речі, копію Волинської Богородиці Квасюком було зроблено так, що навіть фахівці-мистецтвознавці, які заходили до Музею волинської ікони, сприймали її за оригінал.

Походить ця ікона з луцького Покровського храму, який і сам є пам'яткою історії та культури

Це один із найдревніших православних храмів Волині (та й України загалом), який зберігся до нашого часу. Вважають, що споруджено храм було в період 1392—1430 років. Про давність церкви свідчить і те, що нині вона, розміщуючись на території історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» і перебуваючи нижче від вулиці аж на 5 метрів, опинилася наче у своєрідній улоговині. Науковці стверджують, що ці 5 метрів є так званим культурним шаром, тобто раніше усе Старе місто знаходилося на рівні з Покровською церквою.

Століття не щадили древнього храму, він переживав різні природні й історичні стихії, але у 1887 році було виготовлено новий іконостас. Місцевий художник – учень відомого Васнецова Володимир Щукін у 1932 та 1966 роках оновив увесь розпис. Храм, як кажуть, намолений і нині є соборним храмом Волинської єпархії Української Православної Церкви.

Ікону Волинської Богородиці у Покровській церкві виявили науковці під час експедиції

Це була експедиція з віднайдення культурних пам'яток у храмах України, а насправді часто це було і їхнє врятування. Адже й Музей волинської ікони, який згодом постав у Луцьку, у своїй основі має образи, вилучені у 60-х роках минулого століття з волинських храмів. Інакше вони б просто пропали...

Ікона Волинської Богородиці була знайдена у вкрай плачевному стані. Мала обрізані краї і верхні кути, пошкоджена шашілем, зі слідами від безлічі цвяхів, у деяких місцях відставала фарба... Виходило, що і священослужителі не знали, яким раритетом володіє храм. У міській раді, де науковці отримували дозвіл на вилучення ікони, вони почули таке: от якби ви забрали її разом з церквою! Адже це був початок 1962 року, розгул войовничого атеїзму. Так ікона покинула рідну Волинь, і після чотирирічної реставрації у Санкт-Петербурзі опинилася в Києві – в Національному художньому музеї.

Чим же вражає цей образ?

Лариса Обухович, художник-реставратор Волинського обласного краєзнавчого музею, зазначає, що Волинська Богородиця відзначається строгим, досконалим і величавим стилем. Це один із найпечальніших образів Богородиці в іконографії. Ікона належить до іконографічної схеми «Дороговказиці» (грецькою «Одигітрія») і має особливий, рідкісний в Україні тип «Прекрасної собою». Колір в іконі чистий, яскравий, світлоносний, велич образів висловлено звучанням трьох основних кольорів: червоного, синього і жовтого, які поглиблюють темно-коричневий покров, що огортає голову і плечі Марії, до майже чорного, що вносить відчуття невимовної скорботи. Якщо ікону датують кінцем XIII століття, то це ще часи монгольсько-татарських нападів, і тема радості незмінно супроводилася і темою печалі. Але ця печаль не переходить у відчай – має одухотворений вияв.

Цікаво, що іконописець зобразив не Дитину, а дорослу Боголюдину з суворим поглядом. Мабуть, це не тому, що він не вмів малювати немовлят, але фахівці вважають, що малого Іісуса зображено саме так не випадково. Майстер і хотів показати не слабку ще Дитину, а готового до дії Чоловіка, Який кличе за собою інших і вселяє у них рішучість.

На Волині вже багато років прагнуть повернути образ Волинської Богоматері на його історичну батьківщину

Ще в 2004 році митрополит Луцький і Волинський Ніфонт писав тодішньому голові державного комітету України у справах релігій Бондаренку (і потім багато кому писав...): «Зважаючи на численні прохання духовенства і віруючих Волинської єпархії Української Православної Церкви знову звертаємося до вас із проханням посприяти поверненню великої святині нашого краю – Волинської ікони Божої Матері на Волинь. Як нам стало відомо, Національний художній музей, де знаходиться зараз ікона, такої згоди не дає.

Ікона перебувала у Свято-Покровському храмі Луцька до 1962 року, і в цьому ж році староста храму під тиском та загрозами закриття храму змушений був передати ікону до музею заради збереження храму. Тому згідно з Указом Президента України від 21 березня 2002 року «Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього СРСР стосовно релігії та відновлення порушених прав Церков і релігійних організацій, звертаємося до вас за допомогою в позитивному вирішенні цього питання. У наш час багато святинь повернулося з-за кордону на рідну землю, а чому ж із Києва не має повернутися святиня Волинського краю на свою історичну батьківщину? Православні волиняни 42 роки слізно моляться і чекають, аби Пречиста Божа Матір в її Волинському образі повернулася на Волинь».

«Ікона Волинської Богоматері – єдина (!) пам'ятка українського іконопису XIII ст., має національне значення, тому не можемо сприяти поверненню»

Саме про це Міністерство культури і мистецтв України в одній із офіційних відповідей повідомило єпархію. Але в Луцьку могла б постати і спеціально споруджена для цієї ікони капличка, в якій можна було б відслужити і молебень, і припасти на коліна перед Богородицею. У музеї цього, ясна річ, не зробиш.

До речі, в Луцьку вже мають досвід збереження такого ж древнього образу і доступу до нього віруючих (і ще не віруючих) людей. У Музеї волинської ікони зберігається чудотворний образ Холмської Богоматері. Але тут трохи інша історія.

Переживши тисячолітні перипетії, Холмська Богородиця, врешті, в останній час знайшла притулок у родині священика з Холмського православного собору. Саме ці люди і потайки передали її Анатолію Квасюку для реставрації, потім вони передали у музей, заповівши, аби образ не покидав його стін. Проте Музей волинської ікони є єдиним музеєм в Україні, куди приходять хресні ходи, аби поклонитися святому образу, тут служаться молебні і тут не дивина побачити людину на колінах перед Холмською... Але оберігає образ спеціальна вітрина вартістю у кілька десятків тисяч доларів.

У Волинському краєзнавчому музеї запевняють, що у разі передачі святині на Волинь, тут були б виділені експозиційні площі для експонування образу Волинської Богородиці і створені всі можливі для збереження та охорони умови.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Волинська Мадонна і досі на чужині

13 липня Церква вшановує образ Волинської Богородиці – єдина пам’ятка українського іконопису XIII ст. Хоча ікона є заступницею Волині, вже тривалий час вона відкриває експозицію Національного художнього музею, і додому її повертати не збираються…Рубрики: Публікації | Церква і суспільство |

3156 переглядів / Коментарів: 0


Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru