Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Слово пастиря
Вітаємо зі святом Трійці!
21 June 2013 18:42

23 червня – день Святої Трійці.

Про що в день Святої Трійці ми маємо розмірковувати, та скільки "вимірів" має Трійця? Як маємо відзначати свято Трійці, та чому П'ятдесятниця є Днем народження Церкви? Про це та інше напередодні свята ділиться думками Прес-секретар Предстоятеля УПЦ протоієрей Георгій Коваленко.


– Свято Трійці – одне з найшановніших свят Православної Церкви. З одного боку, православні християни знають, що цього дня йдеться про сходження Святого Духа на апостолів, що потрібно бути в храмі, що освячується зелень. З іншого боку, далеко не всі віруючі усвідомлюють, як це свято стосується їх особисто. То що свято Трійці має змінити в душі у кожного з нас?

– День Святої Трійці, або день П’ятдесятниці, – це зішестя Святого Духа на апостолів і водночас День народження Церкви.

У кожного з нас був свій День народження і кожен мав власну П’ятдесятницю, коли нас, маленьких чи дорослих, помазували святим миром після хрещення – ми приймали благодать Святого Духа так само, як апостоли – в день П’ятдесятниці.

Церква вчить, що під час Таїнства хрещення людина отримує дари Святого Духа. Апостоли отримали дар говорити різними мовами, розуміти тайни Святого Письма та проповідувати Воскресіння Христове серед людей.

Так само й кожен із нас отримує від Бога дар: хтось – дар проповіді, дар слова, дар молитви, хтось – дар творіння добрих справ, дар творчості. Маючи цей дар, ми повинні його втілити, вдосконалити. Тому що Господь дав нам можливість прислужитися Йому цим даром. А чи зуміємо ми реалізувати свій дар – залежить саме від нас.

Тому коли ми згадуємо зішестя Святого Духа на апостолів, маємо пам’ятати, що належимо якраз до цієї Апостольської Церкви і покликані до апостольського служіння – служіння Богові і проповіді Воскресіння Христового.

З іншого боку, день Святої Трійці має глибокий богословський зміст. Це – день, коли ми прославляємо і вклоняємося Єдиному у Трійці Богові. Через те саме про Бога треба розмірковувати у це свято. Але не про те, як між собою співвідносяться іпостасі Бога, а про Його безкінечність, всемудрість, про Нього як Творця.

Водночас маємо розмірковувати про власні стосунки з Богом, тому що, наприклад, знаменита ікона Святої Трійці Андрія Рубльова має відкритість до четвертої особи, яка дивиться на ікону. Ми маємо трьох янголів, які об’єдналися навколо єдиної Чаші жертовної. А той, хто дивиться на ікону, молиться перед нею і так чином стає четвертим за цим євхаристійним столом.

Крім того, дуже цікаво, що свято Трійці поєднує дохристиянське – традиції прикрашати зеленню храм – і християнське – прославлення Живого Бога, Який дає життя і людині, і природі.

Думаю, тут навіть є ще один вимір – вимір екологічний. Цей світ створив Господь, і ми маємо одкровення про Бога не тільки зі Святого Письма, а й зі створеного Богом світу. Тому коли милуємось красою цього світу, маємо теж згадувати про Бога.

Разом із тим, ми бачимо, як цей світ – Божий сад, який людина має оберігати – натомість людина руйнує. Бачимо, що все менше й менше на землі залишається чистих джерел, не спаплюжених краєвидів, які можуть вразити серце й розум будь-якої людини. З огляду на це, у день Св. Трійці треба замислитися і над Божим творінням, і над нашим відношенням до нього.

Саме про все це й потрібно розмірковувати в день П’ятдесятниці.

– Продовжуючи тему богослов’я Святої Трійці. У народі відсутні глибинні пізнання тринітарного богослов'я – розуміння Єдиного Бога в трьох лицях. Чи потрібно цим цікавитися звичайній віруючій людині?

– У Церкві немає заборонених тем, і богослов'я якраз є для того, щоб намагатися зрозуміти Бога. Але іноді народ розумніший за богословів і філософів. Ми знаємо приклад життя блаженного Августина, який ходив берегом моря, розмірковуючи над таїною Святої Трійці, та побачив хлопчика, котрий черпав воду і переливав її у власноруч викопану ямку. Блаженний Августин підійшов до нього і спитав:

– Що ти робиш?

– Намагаюся вичерпати море.

– Так неможливо вичерпати море.

І хлопчик, який насправді був янголом, відповів:

– Так само неможливо осягнути таїну Святої Трійці.

А святитель Іоанн Златоуст порівнював Святу Трійцю із сонцем, що є і розпеченим колом, і джерелом світла і тепла. Світло і тепло – це різні речі, але все це одне сонце.

Мені здається, є такий вдалий зрозумілий людині приклад, коли Святу Трійцю можна порівняти з родиною, де є батько, є матір, є діти. Це – єдине, і одночасно кожен член родини є окремою людиною.

Ця справжня єдність, яку Господь нам демонструє у Святій Трійці, жертовна єдність, мала б бути прикладом і для наших родин. Коли Господь наш Іісус Христос на таємній вечері молився до Бога Отця з апостолами, головне, що він їм говорив – необхідно зберігати таку єдність між учнями Христовими, яка є у осіб Святої Трійці.

Тому, думаю, розмірковуючи над незбагненною таємницею природи Божої, потрібно намагатися вирішувати не складні зарозумілі питання, сперечатися щодо них, а старатися брати приклад із Бога, Який так полюбив світ, що заради людей Сам Себе приніс у жертву. Це так само таїна, але це та таїна, яку може осягнути людина.

– Отче, що б ви побажали нашим читачам?

– У день Святої Трійці хотів би привітати всіх вірних нашої Церкви з Днем народження Церкви Христової. Церкви, яку заснував і головою якої є Сам Господь наш Іісус Христос. Церкви, яка поєднує і земне, і небесне. Не випадково, що напередодні свята – Троїцька батьківська субота, коли ми згадуємо тих, хто вже відійшов до Господа.

Дай Бог, щоб у ці дні (а Трійця триватиме не лише в день Святої Трійці, не лише на другий день – День Святого Духа, а протягом тижня - до віддання Святої Трійці) ми розмірковували над Богоодкровенням, над взаємовідносинами Бога і людини, над Церквою і нашою участю в житті Церкви. І додатково – подумали над нашою екологією, природою, над тим світом, який для нас із вами створив Господь Бог.

Бесіду вів протодиякон Миколай Лисенко

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  

Праздник Тайны, торжество Троицы - протоиерей Александр Авдюгин 

***

Бывают ли «неправильные» иконы Троицы? — Епископ Иона (Черепанов) 

***

ТРІЙЦЯ: Що робити із засохлими букетами та пучками зелені? – поради від головного редактора «Церковної православної газети»

***

КО ДНЮ ТРОИЦЫ: коленопреклоненные молитвы в русском и украинском переводах

***

СМОТРИТЕ ВИДЕОБЛОГ

Почему Троица - День рождения Церкви, и зачем мы украшаем зеленью дома и храмы – епископ Иона (Черепанов)


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Вітаємо зі святом Трійці!

Відома ікона Святої Трійці преподобного Андрія Рубльова має відкритість до четвертої особи - тієї, яка дивиться на ікону. Три янголи об’єдналися навколо єдиної Чаші жертовної. А той, хто дивиться на ікону, молиться перед нею і таким чином стає четвертим за цим євхаристійним столом...Рубрики: Новина дня | Публікації | Слово пастиря |

3798 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Троица | Протоиерей Георгий Коваленко |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайту
Великий пост
30 March 2006
Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru