Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Соціальне служінняВ авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці
20 September 2012 12:19

Соціальне служіння Церкви протягом всієї історії становлення християнства – від апостолів і до наших днів – мало на меті примноження любові між людьми, наближення до Бога не тільки всіх стражденних, а й тих, хто надає їм допомогу, відновлення образу Божого в кожній людині, навіть, якщо він затьмарений гріхами, стражданнями, страстями та пороками. Ставлення Церкви до проблем соціальної допомоги, захисту слабких, знедолених, стражденних сформувалося за часів її становлення у перші віки нашої ери і було сприйнято Київською Руссю. І весь час існування Церкви ні на мить не припинялась діяльність, яка допомагає кожній людині отримати радість від життя, зрозуміти, що щастя в житті неможливе без Джерела Щастя – Господа.

В житіях святих маємо чимало прикладів справжнього соціального служіння ближнім.

Турбота про слабких, про соціально незахищені верстви суспільства – окрема тема, яка піднімається Володимиром Мономахом у його посланні нащадкам. Вдовам і сиротам Володимир Мономах у «Повчанні» приділяє особливу увагу: «дайте суд сироті, виправдайте вдовицю», «подавайте сироті і вдовицю виправдовуйте», «убогу вдовицю не давав в образу сильним».

Сьогодні питання соціального служіння Церкви ХХІ ст. ОСОБЛИВО актуальне. Про це свідчить і проведений влітку у Москві міжнародний фестиваль соціальних технологій на захист сімейних цінностей «За життя»; і те, що 3 вересня на засіданні Священного Синоду Білоруської Православної Церкви було прийнято рішення про створення Ради з сімейних цінностей, функції якого будуть аналогічні функціям Патріаршої комісії з питань сім’ї і захисту материнства, яка створена у грудні 2011 р.

Потрібно більше працювати не над розвитком дитячих будинків та інтернатів, а над духовною підтримкою жінки

Наша парафія - на честь Різдва Пресвятої Богородиці в Києві - почала опікуватися питаннями соціального служіння взагалі та захисту материнства і дитинства, зокрема, з перших днів свого існування – з 2001 року, коли протоієрей Олег Мельничук розпочав своє священицьке служіння в храмі на честь ікони Богородиці «Помічниця в пологах» при пологовому будинку № 1 м. Києва. На той час це був перший храм при пологовому будинку в Україні. А до того – вагітні жінки і породіллі не мали змогу отримувати духовну підтримку в такий відповідальний та важкий для них період.

Пастирська діяльність отця Олега в храмі на честь ікони Богородиці «Помічниця в пологах» дозволяла попереджувати випадки відмови від новонароджених немовлят. Вчасно надана духовна та моральна допомога жінці сприяла тому, аби ще однією сиротою було менше. Саме тоді було зроблено висновок, що потрібно більше працювати не над розвитком дитячих будинків та інтернатів, а над соціальною, духовною підтримкою жінки, яка опинилася в скрутних життєвих обставинах і має намір відмовитися від дитини, або не може її забезпечити самотужки.

Саме після набуття цього досвіду соціального служіння у 2005 році було створено Всеукраїнську благодійну організацію «Мама і немовля». Саме ВБО «Мама і немовля» вперше заявила про необхідність створення Центрів по захисту материнства та дитинства в Україні. І як результат – виходить Постанова Кабінету Міністрів №879 від 8.09.05р  про створення таких соціальних центрів на території України.

На сьогодні соціальна робота проводиться у 15 соціальних центрах матері та дитини (АР Крим, Вінницька, Закарпатська, Київська, Львівська, Луганська, Сумська, Полтавська, Харківська, Херсонській, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська, Чернівецька області та м. Севастополь).

Раннє соціальне сирітство в Україні скоротилося на 70-80%

За даними 2011 року в умовах цілодобового стаціонару перебувало 43 вагітні жінки, 226 жінок з дітьми віком від народження до 18 місяців і 255 дітей, у 2010 році перебувало 39 вагітних жінок та 208 жінок з дітьми віком від народження до 18 місяців і 236 дітей. В умовах денного стаціонару допомогу отримали 47 вагітних жінок і жінок з дітьми.

Як результат роботи спеціалістів Центру:

68 жінкам знайдено житло;

332 жінкам надано допомогу в налагоджені стосунків із сім’ями;

230 жінок отримали навички по догляду за дитиною;

249 жінок пройшли медичне обстеження;

154 жінкам надано допомогу в оформленні документів;

148 жінок отримали державну соціальну допомогу;

264 жінки навчено навичкам самообслуговування;

186 жінок пройшли тренінги щодо зміни асоціальної поведінки.

Протягом 2011 року із соціальних центрів матері та дитини вибули 154 жінки з дітьми (з них – 77 жінок перебували в закладах терміном до 6 місяців, 40 жінок – до 12 місяців, 37 – до 18 місяців).

Після вибуття з Центрів 29 жінок повернулися до чоловіків (у 2010 році – 36 жінок), 70 розпочали самостійне життя з дитиною (у 2010 році – 68 жінок), 26 повернулися в сім’ї батьків (у 2010 році – 20 жінок), 13 вступили в шлюб (у 2010 році – 7 жінок). Разом з тим, 5 жінок залишили дітей, у 3-х жінок дітей було вилучено. 94 жінки після виходу із Центру були взяті під соціальний супровід відповідними центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (у 2010 році – 115 жінок).

В результаті цієї багаторічної роботи раннє соціальне сирітство в Україні скоротилося на 70-80%, про що свідчить лист-подяка від профільного міністерства на ім’я Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.

Кожна поїздка – це ціла низка людських доль, трагедій та щасливих випадків

Протоієрей Олег Мельничук в якості Представника УПЦ при Уповноваженому Президента з прав дитини та як голова ВБО «Мама і немовля» розпочав пастирські поїздки до зазначених соціальних центрів. На сьогоднішній день отець Олег відвідав Харківській, Київський та Львівський соціальні центри.

Кожна поїздка – це ціла низка людських доль, трагедій та щасливих випадків. На сторінках нашого парафіяльного журналу «Купол» висвітлюються особливо зворушливі моменти з цих візитів. Наприклад, в останньому випуску журналу надруковано статтю про трагічну долю однієї з мешканок Київського соціального центру: дівчина стала сиротою в 7 років, за час перебування в інтернаті її будинок у Бучі згорів, земельну ділянку було продано і молода жінка з дитиною мають покинути у жовтні центр, а в них нікого і нічого немає. Зараз ми намагаємось знайти благодійників, які зможуть допомогти сироті, яка залишилася одна з дитинкою проти всього світу.

В Київському обласному соціальному центрі матері та дитини з’ясувалося, що керівництво та персонал давно знайомі з протоієреєм Олегом Мельничуком ще з 2005 року, за часів, коли проводилися тренінги з соціального служіння для працівників соціальних центрів.

І сьогодні продовжується опікування цим центром –  у вересні відбулося хрещення немовлят, які перебувають на цей час у закладі.

При храмі на честь Різдва Пресвятої Богородиці для дітей створено всі умови для того, щоб їм було комфортно молитися, дізнаватися про Бога та вчитися – це і унікальний дитячий куточок для дітлахів будь-якого віку (від місячного немовляти до тих, хто бажає тихенько помалювати чи погратися ведмедиком під час літургії, адже важко дитинці вистояти всю службу і не заважати батькам й іншим парафіянам), це і комфортабельний клас для занять недільної школи та кваліфіковані педагоги, це вистави і спільні свята для дітей і дорослих.

Історія нашої парафії має й такі сторінки, як  боротьба з ігровими автоматами, що руйнують сім’ї, з активною пропагандою табакокуріння.

Діє і ветеранський клуб «Зв’язок поколінь»

Поряд з цим ведеться активна робота з людьми похилого віку, діє ветеранський клуб «Зв’язок поколінь», в рамках якого проводяться бесіди, літературні та творчі вечори, здійснюються паломницькі поїздки з літніми членами церковної сім’ї. Як зазначають ветерани, з допомогою отця Олега вони, колишні «безбожники», виховані в атеїстичному дусі радянської пропаганди, дуже м’яко, щиро і ненав’язливо долучаються до Церкви, до Бога, до віри.

Церковна парафія – це сім’я, в якій представлені всі покоління – від наймолодших до стареньких родичів. Тому духовний орієнтир повинен бути сформований Церквою через призму Священного Писання, виконуючи заповіді любові до ближнього, що зумовлює поведінку священика до служіння в повному розумінні цього слова.

Наскільки кожна парафія, єпархія і Православна Церква в цілому зможе інтегруватися в громадський соціальний простір, настільки буде залежати чисельність парафіян, якість їхньої віри до Бога.

Прес-служба храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці

 В авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці
 В авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці
 В авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці
 В авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці
 В авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці

Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

В авангарді соціального служіння: декілька слів про досвід парафії на честь Різдва Богородиці

21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці.

Над чим потрібно більше працювати, аби скоротити раннє сирітство в Україні – про це не на словах знають парафіяни храму на честь Різдва Богродиці разом із настоятелем протоієреєм Олегом Мельничуком.Рубрики: Публікації | Соціальне служіння |

1783 переглядів / Коментарів: 0

Теги: монастирі та храми Києва |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru