Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » За розділами » Духовні навчальні заклади
УКРАЇНА-ПОЛЬЩА. Вперше волинські семінаристи допомогли впорядкувати православні кладовища на Холмщині
07 August 2012 11:21

...Густі зарослі дерев і кущів, розтрощені надгробки, повалені хрести – таку картину побачили студенти Волинської духовної семінарії на православному кладовищі села Бересть нинішнього Замойського повіту Польщі. Більшість похованих тут українців – невинні жертви українсько-польського конфлікту 1943-1944 рр.

«Триста православних вбили за одну ніч, – розповідає помічник інспектора ВДС ієромонах Ілля (Вишневський), який супроводжував семінаристів у поїздці. – Про це розповідав місцевий священик Віктор Харкевич. У їх числі – місцевий батюшка з матінкою. Нині вони вже канонізовані».

Втім, де саме поховані новомученики, дізнатися не вдається. На цьому цвинтарі, як і в більшості місць останнього спочинку православних на колишніх етнічних українських землях Холмщини, руїна та запустіння. І ось уже чотирнадцять років за покликом серця приїздить у Польщу нинішній начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міськради Сергій Годлевський. Приїжджає не сам – привозить із собою групи молодих волонтерів, які погоджуються привести у належний стан забуті кладовища.

Як розповідає ієромонах Ілля, Волинська єпархія вперше бере участь у цій акції. Поїздка відбулася з благословення митрополита Луцького і Волинського Ніфонта і особистого сприяння голови ОДА Бориса Клімчука. Підтримав добре починання архієпископ Люблінський і Холмський Авель, якого з волинським губернатором пов’язують багаторічні приятельські стосунки.

«Семінаристам до роботи не звикати», – говорить отець Ілля. Відслуживши молебень перед початком доброї справи, першого ж дня взялись до діла. Заздалегідь прихопили з дому бензопилу і великі сокири. Втім, інструментів виявилось замало. Тоді на допомогу прийшли місцеві мешканці.

«Поляки позичили нам бензопилу і коси, – розповів отець Ілля. – А з огляду на те, що жили ми у сусідньому Грабовці, звідки до Береська добрих п’ять кілометрів, дали напрокат свої велосипеди. Коли привели могили у порядок, одягли облачення і прийшли на кладовище, аби відслужити за невинно убієнними панахиду – побачили на вцілілому хресті свіжий вінок. За час перебування у Польщі ми не відчули навіть натяку на недоброзичливість. Зараз інші часи, виросло нове покоління».

Помічник інспектора ВДС стверджує, що поїздка пішла семінаристам на користь. Вони не тільки добре виконали покладену на них місію, але й отримали масу позитивних вражень: поспілкувалися з архієпископом Люблінським і Холмським Авелем, побували на святі у монастирі святого Онуфрія, з’їздили у Варшаву, де відвідали місцеву православну семінарію.

Задоволений роботою семінаристів і керівник групи Сергій Годлевський. Він стверджує – хлопці трудилися на совість. «Не жаліючись на втому, вони працювали до тих пір, поки є робота, – розповів він. – Разом молилися, разом працювали. Не вважаю себе сентиментальним, але визнаю – це дуже сильно допомагало, коли робочий день починався і закінчувався молитвою».

За словами Сергія Годлевського, наразі на цвинтарі у Береську закінчили перший етап робіт. Найближчим часом його планують обгородити і зробити підмурівку під пам’ятник жертвам конфлікту.

Днями пан Годлевський і голова ВОДА Борис Клімчук знову побували у Польщі. Під час зустрічі з архієпископом Люблінським і Холмським Авелем Борис Клімчук акцентував на системній і злагодженій роботі в справі українців на теренах Люблінщини. Владика благословив всі подальші кроки влади та волонтерів на шляху відновлення історичної пам’яті та партнерства між двома державами та народами України та Польщі.

«З архієпископом Авелем ми обговорили питання нашої спільної роботи щодо вшанування і відновлення пам’яті тих українців, які жили і трагічно загинули тут, на Люблінщині, у 1944 р. Вшанування жертв, відновлення кладовищ, отакі от людські речі, які час прийшов зробити, які ще не пізно зробити», – наголосив голова ОДА Борис Клімчук.

Прес-служба Волинської єпархії


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

УКРАЇНА-ПОЛЬЩА. Вперше волинські семінаристи допомогли впорядкувати православні кладовища на Холмщині

Більшість похованих тут українців – невинні жертви українсько-польського конфлікту 1943-1944 рр.Рубрики: Події на часі | Духовні навчальні заклади | Волинська |

1669 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Волинська духовна семінарія |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі

Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru