Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » За розділами » Україна релігійна
«Хрест - твердиня народів» — бесіда на святих мучеників Маккавеїв
13 August 2012 10:11
Протоієрей Діонісій Мартишин

14 серпня Православна Церква молитовно згадує винесення Чесного Хреста у Константинополі та вшановує пам’ять мучеників Старого Завітусвяту родину Маккавеїв. У народі це церковне свято має назву Перший Спас, яке покладає початок Успенського посту (спасівка), що триває до 28 серпняУспіння Пресвятої Богородиці.

Винесення Чесного Хреста

Особливе вшанування Святого Хреста православним народом цього дня пов’язане з подією у Царгороді, коли для подолання хвороб Церква виносила Чесне Древо Хреста Господнього на вулиці, дороги та людні місця для поклоніння і таким чином освячувала життя суспільства, долаючи людські недуги. Наслідуючи цю святу звичку, у цей день віруючі освячують воду, мед, зілля (мак, соняшники, васильки та інші квіти) на духовну поживу, утіху й тілесну користь, молитовно вшановуючи Святий Хрест словами церковної служби: «Сьогодні хрест приноситься, ы світ із омани визволяється», «Хрест — охорона всього світу, хрест — краса Церкви, хрест — твердиня народів, хрест — підпора вірним, хрест — янголів слава й демонів поразка».

Таким чином, через освячення зілля, плодів, через поклоніння Чесному Хресту Православна Церква освячує весь матеріальний світ, відбуваються так би мовити містерії божественного «матеріалізму». Церковні молитви пронизують світ, живлять природу, а з нею радощі людської душі. Трава, дерева, світила, небо, ранок, вечір, весна і сніг через церковні Таїнства, чини та освячення часу благодаттю Святого Духа, разом з людиною долучаються до події спасіння та оновлення.

Пам'ять мучеників Маккавеїв

Також 14 серпня Церква святкує день святих мучеників Маккавеїв, які постраждали у 166 році до Різдва Христового від поганського сирійського царя Антіоха Єпіфана. Цар насильно насаджав язичницькі культи та традиції у житті святого міста Єрусалима та всієї Іудеї. Навіть осквернив храм Господа, поставивши статую язичницького бога Зевса Олімпійського у Єрусалимському храмі. Багато людей у той час відпало від віри в Істинного Єдиного Живого Бога, але були і мученики за віру.

Дев’яностолітній старець Єлеазар, який викладав Закон Божий, наймудріший релігійний мислитель, за відданість рідній релігії, культурі та традиції був страчений язичницькою владою. Таке мучеництво за віру прийняли й ученики святого старця — сім братів Маккавеїв та їхня мати Соломонія. Святі були засуджені до страти поганською владою іноземців, але вони, незважаючи на муки та страждання, не відмовилися від своєї віри Живого Бога. Подвиги святих мучеників Маккавеїв, старця Єлеазара, матері святих братів — Соломонії надихнув Іуду Маккавея на боротьбу та повстання проти язичницької, безбожної влади. Дотримуючись віри в Єдиного Бога, вшановуючи свої традиції та рідну віру, Іуда Маккавей одержав перемогу над язичниками, очистив не тільки Єрусалимський храм від погані, а й усю рідну землю.

Святі Маккавеї — це мученики за віру, захисники своєї рідної землі та культури, які своїм життям стали взірцем для багатьох поколінь українців. Недаремно це свято особливо вшановується українським Православ’ям, тому що нагадує про неминучість мужнього подвигу захисту рідної віри і землі. Святі Маккавеї — це живий приклад для сучасного покоління, як треба служити Богові та своїм ближнім. Святі мученики мали особливі виміри соціального служіння своєму народові та Богові.

Побожна родина Маккавеїв загинула за сотні років до заснування Християнської Церкви, але їхнє життя, мужність, прагнення жити у своїй вірі та культурі надихають і сьогодні мільйони віруючих по всьому світу покласти своє життя на вівтар православної віри й любові до Батьківщини. Наслідуючи подвиги святої родини, кожен православний християнин має посилювати свою християнську, соціальну та просвітницьку місію у професійній діяльності, по всіх церковних парафіях шляхом збереження, розвитку та пропагування християнських цінностей, доброго богословського розуміння нашої православної віри, церковної історії та зберігання унікальних характеристик української ідентичності. Як тут не згадати слова генія українського народу — Тараса Григоровича Шевченка, які можна з упевненістю віднести до життя святих мучеників: «Борітеся — поборете! Вам Бог помагає».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

«МЕДОВЫЙ» СПАС: Эти праздники настолько необычны, что в них перепутано и народное, и церковное, и старинное, и новое — епископ Филарет (Зверев)

Спас и макитра. Протоиерей Александр Авдюгин

Триває Успенський піст: цікаві рецепти приготування пісних страв


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

«Хрест - твердиня народів» — бесіда на святих мучеників Маккавеїв

У народі це свято має назву Перший Спас, яке покладає початок Успенського посту. Цього дня у Царгороді для подолання хвороб Церква виносила Чесне Древо Хреста Господнього на вулиці для поклоніння — і таким чином освячувала життя людей.Рубрики: Новина дня | Публікації | Україна релігійна | Церква і суспільство |

3421 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Успенский пост |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru