Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Слово пастиря


Благовіщення Пресвятої Богородиці


П’ЯТИЙ ТИЖДЕНЬ ПОСТУ: «Словом, він особливий з богослужбової точки зору», ― єпископ Філарет (Звєрєв)
04 April 2011 13:19
Епископ Филарет (Зверев)

П’ятий тиждень Посту важливий двома визначними богослужіннями — читанням Великого покаянного канону святого Андрія Критського та звершенням послідування Похвали Пресвятої Богородиці. Цього року на цей тиждень припадає Благовіщення Пресвятої Богородиці, причому саме на четвер, коли звершується читання Великого канону...

Словом, цьогорічний п’ятий тиждень Посту є особливим з точки зору богослужбової. Основна ж подія  — Благовіщення.

Це ― початок нашого спасіння, одна з найважливіших подій Священної історії. Відтак, і в богослужінні цього дня визначається пошана до свята. На який би день не припадало Благовіщення Пресвятої Богородиці, завжди звершується повна Літургія. Цього року в четвер, 7 квітня, на п’ятому тижні Великого посту буде відправлена Літургія за чином святителя Іоанна Златоуста. За чернечим Уставом на Благовіщення дозволяється вживання риби ― це найбільше послаблення Великого посту із усіх можливих.

Водночас, чин і устрій богослужіння на Благовіщення все ж має постовий характер: Літургія починається вечірнею, звершуються земні поклони з молитвою преподобного Єфрема Сиріна.

До речі, такий чин і устрій богослужіння на Благовіщення сповна відповідає змісту свята: звеличена між жонами Діва Марія, Пресвята, Пречиста і Преблагословенна ― водночас і найбільш смиренна між людей. Єва, потім Адам не виявили смирення перед Богом ― натомість, Діва Марія у покорі сприймає обрання Її Матір’ю Спасителя ― Ось, Я раба Господня... Так і святкове богослужіння водночас дуже смиренне за формою.

Читання ж Великого канону цього року незвичайне: оскільки на четвер припадає Благовіщення, воно й святкується ― натомість, читання Канону відбуваєтться на утрені вівторка (найчастіше в понеділок ввечері, або у вівторок зранку, залежно від місцевих традицій).

Утреня з Великим каноном надзвичайно зворушлива і водночас дуже тривала. Близько 250 тропарів міститься в каноні (звичайний канон утрені значно коротший). Крім цього, за утренею, поділене на дві частини читається житіє преподобної Марії Єгипетської. Чому саме це житіє? Тому, що преподобна явила в житті своєму як безодню гріховного падіння, так і висоту святості. Приклад преподобної надзвичайно багатогранний: це й нагадування про особливу небезпеку блудних гріхів, які потім, "мов дикі звірі", терзають душу і тіло; це і заклик до подвигів у справі покаяння ― преподобна Марія докладала надзвичайних зусиль для того, щоб позбутися гріхів і пристрастей, до яких вона звикла і які стали частиною її єства; це й приклад того, що, за молитвами Пресвятої Богородиці, Бог ніколи не відкидає грішника, який кається ― навпаки, Сам Спаситель посилає Свою благодатну допомогу.

На відзначення особливого значення покаяння, у день читання великого канону, яке може здійснюватися й у вівторок, як уже зазначалося, ― "заради канону" додатково  правиться Божественна Літургія Передосвячених Дарів.Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Благовіщення Пресвятої БогородиціП’ЯТИЙ ТИЖДЕНЬ ПОСТУ: «Словом, він особливий з богослужбової точки зору», ― єпископ Філарет (Звєрєв)

Два визначних богослужіння ― читання Великого покаянного канону святого Андрія Критського та звершення послідування Похвали Пресвятої Богородиці. Основна ж подія ― Благовіщення…Рубрики: Публікації | Слово пастиря |

2334 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Великий пост |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайту
О родителях
19 February 2009
Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru