Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » У єпархіях » КиївськаПредтеча Пересопниці — в Києві: в УНІАН презентували факсимільну копію Луцького Євангелія
21 October 2011 12:31

Сьогодні, 21 жовтня, в інформагентстві УНІАН відбулася презентація факсимільного видання унікального манускрипту середини XIV століття ― Луцького Євангелія.

Перевидання однієї з найдавніших рукописних пам’яток української мови здійснила Волинська єпархія Української Православної Церкви. Проект приурочений святкуванню 925-ої річниці міста Луцька.

Про те, як з’явилась ідея перевидати Євангеліє, що нині зберігається в Москві у фондах Російської державної бібліотеки, розповів правлячий архієрей єпархії митрополит Нифонт: «На тому місці, де раніше був Красносільський Спасо-Преображенський монастир, розташовувалася військова частина. Ми почули про те, що вона розформовувалася, і звернулися до влади, аби Церкві дали там землю для будівництва семінарії чи монастиря. Землі не добилися, зате дізналися про Предтечу Пересопниці. Почали вивчати історію Красносільської обителі, то побачили, що там у XIV ст. була створена рукописна святиня — Луцького Євангелія. І в 2010 році  ми зустрілися з директором і працівниками Російської державної бібліотеки. Так почалася робота над перевиданням Євангелія».

Важливо те, що факсимільна копія Луцького Євангелія зберегла натуральний розмір текстів і прикрас, її сторінки відтворені в оригінальному вигляді, кольорі та об’ємі, без чистки і ретушування, окрім того збережені всі приписки. Перший тираж – одна тисяча примірників.

Як Волинській єпархії вдалося дати друге життя одній із найдавніших богослужбових книг України розказав автор проекту, голова Видавничого відділу Волинської єпархії архімандрит Онуфрій (Куц): «Те, що Луцьке Євангеліє побачило світ вдруге, важливо та втішно для Церкви. Адже святиня, яка належить до 120 найбільш унікальних пам’яток України, стане доступною для всіх. Втішно й те, що люди, які вносили пожертви на реалізацію проекту, розуміли, що тим не тільки допомагають відродженню культури та духовності, а й надають змогу іншим людям побачити нарешті цю унікальну святиню. Перевидання Пересопницького Євангелія та Луцького Євангелія – Предтечі Пересопниці, які цього року здійснила УПЦ, збагатять наш мовний ареал і відродять пам'ять попередників, які створили ці пам’ятки та ціною свого життя зберегли їх для нас».

Цікаво те, що заснування Красносільського монастиря історики та археологи відносять до часу заснування Луцького Євангелія. Крім того, за висновками фахівців, манускрипт належить до пам’яток галицько-волинської книгописної школи ― він належним чином репрезентує графіку, орнаменти, особливості мови цієї школи.

«Коли відкриваю святиню, на очі сльози навертаються, - додав владика. - Скільки ж це людина сиділа над тою книжкою! З якою любов’ю виводила букви, орнаменти – жодної  помилки, так досконало, наче фотографія. Ще й збереглося в такому гарному стані. Слава Богу, що перевидали».

До речі, Луцьке Євангеліє майже на 2 століття старше за Пересопницю, датовану XVI століттям, тому не дивно, що його називають Предтечею Пересопниці.

***

Також сьогодні секретар Предстоятеля УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира, вручив ініціаторам та організаторам перевидання  Луцького Євангелія церковні нагороди.

Зокрема, митрополит Луцький і Волинський Нифонт був удостоєний Відзнаки Предстоятеля УПЦ, а архімандрит Онуфрій (Куц)  — ордену святителя Димитрія Ростовського.

Читайте також:

Луцьке Євангеліє XIV століття


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Предтеча Пересопниці — в Києві: в УНІАН презентували факсимільну копію Луцького Євангелія

Як і чому з’явилась ідея перевидати святиню, чому вона називається Предтечею Пересопниці, та як Волинській єпархії вдалося дати їй друге життя — розказали автори проекту.Рубрики: Новина дня | Події на часі | Київська | Волинська | Церква і культура | Церква і суспільство |

2207 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Пересопницкое Евангелие | Митрополит Нифонт (Солодуха) | Луцкое Евангелие |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Rss-стрічка з сайту єпархії
Попередні матеріали
Також у розділі

Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru