Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Пастир добрий
Протоієрей Мефодій Фінкевич: зі столичного настоятеля - у почаївські ченці
30 December 2010 17:28
Марійка Биба

В останню неділю цього року, 26 грудня, протоієрей  Мефодій Фінкевич, настоятель одного з найдавніших храмів Києва, відслужив останню Літургію у Свято-Вознесенській церкві, більш відомої в народі як Деміївська. Він також звернувся до пастви з прощальною проповіддю, в якій пояснив своє рішення стати ченцем Почаївської Лаври.

 

Слово, що змінило життя

Історія ця, як розповів отець Мефодій, бере свій початок ще в далекому 1969-му році і стосується дуже особистих речей, які непокоять його вже понад сорок років...

Закінчивши тоді духовну академію і прийнявши священний сан, отець Мефодій був направлений на служіння в місто Тараща Київської області. Незадовго після того тодішній митрополит Філарет запропонував йому перейти служити до Володимирського собору. Однак для цього спершу потрібно було пройти реєстрацію та прописку. Це означало, що треба було спочатку пройти співбесіду з працівниками спецслужб. І цей факт дуже непокоїв отця Мефодія. Адже не секрет, що в той час часто навіть примушували священиків писати різні «кляузи» на своїх собратів і подібні речі. І як богобоязний пастир, молодий священик Мефодій, дуже цього боявся і переживав, як при цьому не втратити містичне відчуття і розуміння Бога і не зрадити Церкві. 

У той час у Києво-Фролівському жіночому монастирі жила юродива ради Христа Ольга. От до неї отцю Мефодію і порадили звернутись за порадою, як він, власне, і вчинив.

Однак зрозуміти блаженну Ольгу було дуже складно… Однак у кінці розмови вона сказала: «Не работать, не работать, не работать». Отець Мефодій не зрозумів її: ну що означає не працювати? Лягти, лежати і нічого не робити?

У той же час келійницею матінки Ольги була нинішня ігуменя Фролівського монастиря, тоді ще послушниця Віра. Вона й пояснила священику: «Матушка говорить, що не потрібно співробітничати зі спецслужбами, потрібно просто служити Христу, бути йому вірним , служити Церкві святій. А Господь все розставить на свої місця».

Отримавши таку відповідь, отець Мефодій вийшов задоволений і продовжив далі служити в Таращі. Однак із часом митрополит Філарет знову викликав його до себе і повідомив йому, що переводить його в Володимирський собор. У цьому соборі отець Мефодій прослужить цілих 16 років. Однак тоді він знову розгубився — і знову пішов до матінки Ольги. «Почаїв», - сказала вона йому лише одне слово. І більше нічого.

Священик не зрозумів цього слова, але, за його словами, протягом більш ніж 40 років священства це слово не давало йому спокою. «Воно постійно в моїй свідомості, - розказує батюшка, — і ніяк я його звідти не міг стерти».

І нарешті він вирішив вчинити так, як підказує сумління. «Я зробив для себе такий висновок, що матінка Ольга мені прорекла, що якщо я і не все життя там проживу, то хоча б свої останки я хочу скласти у цьому святому місці», - пояснив о. Мефодій на прощальній проповіді.

Коли отець Мефодій прийняв це рішення, то спершу звернувся до Блаженнішого Митрополита Володимира за порадою.

«Якщо є на це воля Божа, і якщо носиш ти в собі цю думку, і так підказує тобі серце твоє, то так і чини», - відповів йому Предстоятель Української Православної Церкви.

Тоді отець Мефодій написав прохання, щоб його звільнили з настоятельства. А ще перед цим була проведена зустріч із намісником Почаївської Лаври архієпископом Володимиром, який офіційно дав згоду на те, що він прийме отця Мефодія.

Отак тихо й великодушно, по-християнськи, отець Мефодій просто віддав свій прихід Блаженнішому Митрополиту Володимиру зі словами: «Ваше Блаженство, на Ваш розсуд, кого Ви бачите настоятелем, того і поставте. Я ніяких не будую планів, і ніяких приємників не залишаю. Нехай усе буде по волі Божій».

 

«Ти сьогодні віддай, що є, а завтра купиш нове»

За роки свого священства протоієрей Мефодій прославився, як добра великодушна людина, яка ладна віддати все, аби хоч якось допомогти ближньому.

У нього не було родини. «Це був відвертий аскет», - розповідають люди, які особисто знають його, і зауважують: «Навіть у нього в домі нічого немає».

Ті гроші, які в нього були, які він заробляв, отець Мефодій віддавав або людям, які мали в цьому потребу, або жертвував на інші храми чи допомагав бідним священикам, які, знаючи про доброту настоятеля, нерідко зверталися за допомогою до Свято-Вознесенького храму. 

«Отець Мефодій ніколи нікому ні в чому не відмовляє. Якщо він не міг дати якісь кошти, то він кликав мене і казав: «Отче Василіє, в нас має бути або якесь Євангеліє старіше, або, може, облаченіє, може, дарохранитель, чи чаша якась…». Я відповідав йому, що є, але якщо ми це віддамо, то не зможемо служити ранню Літургію в неділю. А він казав: «От ти віддай сьогодні що є, а завтра поїдь і купи нове». Тому це якби було для нас звичною справою віддати те, що в нас було. А назавтра я їхав і купував нове, щоб ми могли відслужити Літургію», - розповідає протодиякон Свято-Вознесенського храму Василій Стецяк, який прослужив разом з отцем Мефодієм 15 років.

І додає: «Він усе це робив без всякого такого зовнішнього пафосу, лише через те, що відчував на собі відповідальність перед Христом та перед Його Церквою. І цей дух Христової любові відчувається у всіх його вчинках. Ми це бачили і просто раділи тому, що маємо можливість бути знайомими і брати приклад з такої людини. Адже ще апостол Павел казав: «Ми поважаємо наших старців через те, що ми бачимо віру їх». Власне, Православна Церква саме тим і є сильною, що грунтується на передачі духовного досвіду. Від людини досвідченої, від людини, яка вже, дійсно, щось зрозуміла в цьому житті, духовна мудрість, духовний досвід передається людям менш досвідченим».

 

Приклад духовного наставника

«Найперше треба сказати, що я неймовірно вдячний Богові за те, що Господь мені дав можливість не просто бачити цю людину, а разом із нею служити, стояти у престола Божого протягом 15 років. Коли я лишень прийняв священицький сан, і став служителем цього храму, отець Мефодій, зовсім мене не знаючи і бачивши вперше, прийняв мене, як рідний батько. Якась така довірливість у стосунках відчувалась із першої зустрічі. І вона не припинилась, а, навпаки, розвилась в більш такі добрі християнські стосунки між настоятелем і простим дияконом, за що я особисто йому дуже вдячний», - розповідає отець Василій про свій перший досвід знайомства із теперішнім ченцем.

Взагалі варто зауважити, що отець Мефодій – це людина, яка немало пережила у своєму житті. Це священик ще радянської доби, який пам’ятає ставлення до священнослужителів і в часи хрущовських гонінь, і в брежнєвські часи. І цю ревність православного пастора йому вдалося зберегти у повній мірі і передати своїм наступникам.

Парафіяни храму також відзначають особливість проповідей отця Мефодія. Вони завжди дуже змістовні і живі. Він ніколи не користується ніякими записами. Адже йому є чим поділитися з людьми і є що розповісти їм зі свого особистого досвіду. Тому настоятель завжди користувався неабиякою повагою серед парафіян та священнослужителів храму. І ставились до нього, саме як до православного духовного наставника, доброго пастиря.

Зокрема це проявлялось у постійних бесідах священика із паствою. Адже його мета – привести людей до спасіння, допомогти їм стати на правильний шлях спасіння своєї душі заради Христа.

Для цього він в певні дні в окремій кімнаті приймав усіх бажаючих. Люди вишиковувались чергою. Причини, що приводили їх до священика, були різні: комусь треба було поговорити, комусь порадитись, хтось приходив на сповідь, а хтось, знову ж таки, за матеріальною допомогою. З кожним він проводив індивідуальні духовні бесіди.

Не забував отець Мефодій і про те, що храм також має за щось існувати. За більш ніж 20 років, протягом яких він був настоятелем Свято-Вознесенського храму, був повністю обновлений іконостас, кіоти, зроблений ремонт в приміщеннях, де відпочивають між службами священики. Важливо, що саме клопотаннями отця Мефодія храмові віддали приміщення, де зараз проходять заняття недільної школи. До того ж було зроблено ремонт трапезної та швейної майстерні. Але, як зауважують інші священики, ці такі нагальні господарські питання завжди вирішувались дуже спокійно. Не було ніякої нервозності, не було якогось такого чисто мирського ажіотажу. Все йшло своїм шляхом: поступово, тихо, спокійно, розмірено, так як і мало бути, як на те була воля Божа.

«Крім усього, з отцем Мефодієм було дуже легко і радісно служити Божественну літургію. Під час служби він міг створити дійсно таку атмосферу предстояння перед Богом і відчуття молитви», - додає протодиякон Василій Стецяк.

У середу, 29 грудня, священнослужителів Свято-Вознесенського Деміївського храму сповістили про те, що новим настоятелем Блаженніший Митрополит Володимир обрав протоієрея Павла Кирилова. Цього ж дня цю новину під час вечірнього богослужіння повідомили  парафіянам храм  та закликали просити в Бога допомоги для нового настоятеля і для отця Мефодія в його чернецтві.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Протоієрей Мефодій Фінкевич: зі столичного настоятеля - у почаївські ченці

Настоятель одного з найдавніших храмів Києва — Свято-Вознесенської церкви на Дімеївці — відслужив свою останню Літургію і звернувся до пастви зі словами, чому він вирішив стати ченцем...Рубрики: Пастир добрий | Пастир добрий |

4261 переглядів / Коментарів: 1

Теги: монастирі та храми Києва |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

СпасиБоже наших послушників Духовних!

Щойно сослужив батюшкови Мефодію і не знав удкіль він і хто! Дякую за ваш матеріал! Колеги! Молімеся обы такі наставники були усюди!

НАй і в обителі Флора і ЛАвра Києва теж буде справжній Господар Христов: най одбере у безбожних столичних олігархів старовинну гору цего монастиря де є кладовище з могилками священиків та професорів КДАіС!

НАй ся одбудує там квітнуча алея до того клащовища - оби люди йшли на молитву та поклоніння туди і прославили Бога!

А поки що на срам КОЖДОМУ киянинові там мерзость вандалізму - перевернуті хрести та розбиті гробниці з написами плюгавими! Рятуйме святині РУСІ!!! Почаїв нам поможе! Настоятель Київскаго Єрусалима - храма Феодора Освященнаго -ієрей Петр уже з молоддю Православною готує ДІЛЯНКУ МІЖНАРОДНОГО МОЛОДІЖНОГО ТАБОРУВАННЯ в Почаєві неподалік ЛАВРіЇ! Наші духівники заохочують нас до дії: мало ся часу зостало!  СпасиБОже наших молодіжних послушників з 10 єпархій УПЦ!
Просиме вашой молитвы о здравії та спасенії о преображающем вдохновенії рабов Божих Павла, Павла, Іоанны, Юліанны, Наталiи, Марти, Марії, Анны, Віктора, Любові, Павла, Лілії, Олександра, Олександра, Татіанны, Надії, Євгенія, Владимира, Ірини, Романа, Александра, Сергія, Максима Аллы, Любоша, Мирослава, Габріели, Тетяни, Катерини, Наталії, Тетяни, Катерини, Катерини, Тетяни, Олени, Олександра, Вадима, Романа, Юлії, Ольги, Віри, Андрія, Андрія, Назарія, Андрія, Ростислава, Петра, Павла, Димитрія, Юлії, Анатолія, Никиты, Кирила, Марії, Кирилла, Сергія Аллы Дарии Игоря, Ксенії, Анни, Михаїла, Іоанна, Анатолія, Сергія, Аллы, Дарии, Игоря, Віктора, Анастасії, архімандр Іони, архімандр Силуана, ігум Гліба, ігум Філарета, ігум Вікентія, прот Іоанна, прот Николая, прот Всеволода, свящ Петра, прот. Іоанна, свящ. Ростислава, свящ. Тарасія, прот Георгія, дияк Тарасія ..
 

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru