Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Порада мирянину
Навіщо ми колядуємо?
14 January 2013 14:17
Анна Карамаврова

Завершуються різдвяні свята, здавалося б, так багато сказано і почуто, але… Про що ми забуваємо? Зараз, у дні Святок, про це розмірковує перший проректор Київської духовної академії і семінарії протоієрей Сергій ЮЩИК.

Свято Різдва Христового – це дуже знакова подія, не просто в церковному, чи світському календарі, коли відзначаються вихідні дні. Це початок нової історії, нового життя, нової ери!

В християнському бутті ми, перш за все, люди Воскресіння Христового. Але, якби Господь не прийшов  в цей світ заради нас – не було б і самого Воскресіння . Тому, якщо виставляти градацію свят, то, звичайно, Різдво стоїть одразу після Воскресіння Христового, тим паче, що і підготовка до Воскресіння Христового теж супроводжується сорокаденним постом.

На жаль, Різдво Христове перетворюється на своєрідну казку

В наш час вже відкрились кордони, світ став досить вільним для спілкування, подорожей, обміну якимось певним досвідом, знаннями, культурою, поглядами. І ось, в нашу зранену атеїстичним правлінням країну, до того маленького вогника пам’яті про Різдво Христове, починають підкладати «імпортне» вугілля… На жаль, таким чином Різдво Христове перетворюється на своєрідну казку.

Коли у Німеччині соціологи проводили опитування, що таке Різдво – дітвора, яка в обов’язковому порядку вивчає Закон Божий і своєрідну християнську етику, сказала, що це різновид казки Братів Грімм...

На даний час, якщо прослідкувати за мультимедійними засобами масової інформації – телебаченням, мультфільмами, пов’язаними з Різдвом та казками, на яких виховуються і наші діти, – можна чітко прослідкувати, що там це велике свято далеко відірване від Ісуса Христа. Різдво пов’язують із казковою ніччю, подарунками… Зауважте, навіть Гаррі Поттер, який, здавалося б, ніякого відношення до християнства не має, також, в своїй школі магії його святкує...

Одним з найнеймовірніших чудес світу є Боговтілення

Невже після тяжкого двадцятиріччя болісного переживання за те, щоб можна було щиро і неприховано радіти і вітати один одного з Різдвом, ми так безтурботно дозволимо перетворити це величезне свято, всього-на-всього, на казкову ніч?!

Тому так би хотілось, щоб зараз, на Різдвяні свята, ми нарешті усвідомили одну важливу істину: єдина найбільша Тайна, найбільше Таїнство, найбільша сакраментальна річ, яка відбулася в цьому світі після його створення – це Боговтілення!

Недаремно на вечірньому Богослужінні перед Різдвом Христовим згадується створення Світу. Якщо згадувати найнеймовірніші чудеса,то перше – це створення Всесвіту, друге – це створення людини, а третє перевершує перших два і це те, що Бог стає людиною, для того, щоб людину обожити! Відповідно,і піст, даний нам перед  Різдвом – це не просто засіб зменшити кількість калорій, це можливість замислитися, звідки, завдяки Кому і чого ми є!

Читаючи перед  Різдвом у Святому Письмі родовід Ісуса Христа, ми зустрічаємо там як великих праведників, так і дуже грішних людей, але всі вони, без винятків, складають Його родовід . Зараз і ми маємо можливість бути в Його родоводі. Апостол Іоанн Богослов каже, що люди, які повірили в Нього – це ті, хто народився не від плоті і крові, не від похоті людської, а від Бога!

Ми всі походимо від Адама і Єви, але у Священному Писанні Ісус Христос називається Новим Адамом, новим Родоначальником людства. Відповідно і ми тішимося, що через Різдво Христове стаємо дітьми Божими. Тепер перед кожним із нас стоїть питання: якими синами ми станемо, чи не наносимо ми болючі рани Отцю нашому Небесному?

Колядки – це неповторна можливість ділитися часточкою своєї душі, коли кажеш: «Люди добрі, Христос народився!»

Святкуємо ми цю можливість всиновлення, перш за все, через Богослужіння, через Літургію, але, водночас, знаємо і просто відчуваємо, що цю радість неможливо вмістити лише у рамки Богослужіння, так і хочеться ділитися якомога більше з рідними і близькими, з усіма оточуючими! І тут нам допомагає неповторний витвір мистецтва – колядки!

Якщо говорити про колядки, то у кожного з нас є свої світлі дитячі спогади і відчуття про ці чудові піснеспіви! Мені пощастило бігати і, майже потайки, колядувати у той період, коли ще залишалися останні потуги радянської влади. Ми тоді ще не дуже добре усвідомлювали, що то таке, але все ж таки вчили ті святкові пісні і відправлялись у пригоду привітань з Різдвом! Найбільше запам’яталось, що робили ми це не за гроші, а за пиріжки. Це те, про що ми зараз читаємо у класиків XIX століття.

Тому зараз, у період  різдвяних піснеспівів, хочеться звернутися до молодих людей: коляда, колядки - не для того, щоб заробляти. Колядки – це неповторна можливість ділитися часточкою своєї душі, коли заходиш у гості до своїх рідних чи близьких, можливо, навіть незнайомих людей і кажеш: «Люди добрі, Христос народився!» А якщо Він народився, то і ми маємо неосяжно щасливу можливість жити в Бозі! Тому як Бог став одним із нас, щоб ми могли бути разом з Богом.

Тепер всі відчуття і любов, таланти і просто внутрішнє тепло ми спрямовуємо на прославлення нашого Господа

Останнім часом існує багато дискусій на тему «язичницьких» колядок. Але ми дуже часто забуваємо одну важливу, сказав би навіть незаперечну, річ. Справа в тому, що для людини взагалі властиве поняття культури: створювати музику, літературу, образотворче мистецтво. Але що таке культура? Це ніщо інше, як скорбота по тому втраченому Раю, який ми мали в Адамі і Єві до першого гріхопадіння. Ми народилися і жили в прекрасному, відповідно, прагнення до того природнього існування, тобто до прекрасного залишилось і живе, в більшій чи меншій мірі, у кожному із нас. Тому люди, не зважаючи на те – жили вони в язичництві,чи воно не сильно огорнуло їхні душі, все рівно прагнуть до прекрасного.

Наш народ завжди славився співучістю і відкритістю. І коли люди зрозуміли, що краса – то в Бозі і зрозуміли, хто є Бог, і що Він прийшов на цей світ заради нас, то і перетворили ті піснеспіви, що співалися у зимовий період, у різдвяні музичні творіння. Тому колядки – це не просто еволюція зимових піснеспівів, це еволюція української свідомості, української культури. Зараз ми не тільки прагнемо до культурного надбання в свою душу позитивних емоцій. Тепер всі відчуття і любов, таланти і просто внутрішнє тепло ми спрямовуємо на прославлення нашого Господа, Який дарує нам вічне життя.

Тому в Різдвяні свята бажаю всім мудро, гарно, по Божому поколядувати і відсвяткувати Різдво Христове! І нехай та радість і наше немічне освідомлення, Хто такий Христос, допомагає нам стати Його вірними синами на віки вічні. Амінь.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Навіщо ми колядуємо?

Завершуються різдвяні свята: так багато сказано і почуто, але... Про що ми забуваємо? - у дні Святок про це розмірковує перший проректор Київської духовної академії і семінарії протоієрей Сергій Ющик.Рубрики: Публікації | Порада мирянину |

2941 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Різдво Христове |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru