Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Актуальний коментар«Нам потрібен "інформаційний піст"», – протоієрей Георгій Коваленко
24 February 2012 17:17

Ми вступаємо в такий богослужбовий період року, який стає головним інформаційним приводом для всіх православних засобів масової інформації – період Великого посту.

Що є Великий піст для православного християнина та чому зараз так потрібен «інформаційний піст»? Як поводитися під час святкування Масляної, і де та межа, через яку християнин не повинен переступати? Чому для людини важливо щиро попросити прощення напередодні Великого посту? – з цими та іншими запитаннями ми звернулися до прес-секретаря Блаженнішого Митрополита Володимира, голови Синодального інформаційно-просвітницького відділу протоієрея Георгія Коваленка.

Нам потрібен «інформаційний піст»

— Піст – це час для молитви і добрих справ. Піст – це 40-денний перехід від рабства гріха до Світлого Христового Воскресіння.

З одного боку, мені здається, що сучасна людина має до посту тілесного і духовного додати ще кілька речей, про які сьогодні дуже важливо говорити. Нам потрібен «інформаційний піст». Бо навколо нас стільки некорисної і неякісної інформаційної «їжі», від якої треба відмовитися під час посту. Треба обмежити вживання зайвих інформаційних продуктів.

З іншого боку, ми живемо в суспільстві споживання, і тому піст – це час обмежити власне споживання зайвих речей, зайвих послуг і зрозуміти, що для людини єдиним на потребу є духовне.

Під час посту ми маємо спробувати більше молитися, більше робити добрих справ, знайти час відвідати хворого, відвідати того, хто за ґратами, відвідати людину, з якою давно не бачилися, відвідати батьків, похресників чи хрещених, і намагатися всіма силами власної душі і тіла служити Богові і ближньому.

Кожен піст приносить свої випробування, радості, спокуси, з якими треба навчитися боротися

— Отче, Ви, як священнослужитель, певно маєте великий досвід перебування в часовому просторі Великого посту. Розкажіть про Ваші родинні традиції, не лише духовні, а можливо, суто побутові: як правильно харчуватись, який режим перегляду телевізійних програм тощо.

— По-перше, кожна родина має поступово визначатися для себе з традиціями Великого посту. Так було і в нашій родині. В нас багато дітей – п’ятеро, і кожен із них починав постувати у свій час, і не обов’язково послідовно за віком. Це було рішення кожної дитини.

По-друге, в нас є, наприклад, традиція взагалі не дивитися телевізора на першому та останньому тижнях Великого посту. А в інші дні – переглядати той самий телеканал «Глас», який я іноді називаю «телебаченням Великого посту».

У ці найсуворіші тижні Великого посту діти зазвичай відмовляються від комп’ютера і соціальних мереж. Так само є традиція на першому тижні відвідувати читання Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського – це дуже важливий момент і спасительний.

Ще і в родині, і в громаді є традиція читання Псалтиря за згодою. Набирається кілька десятків людей, які разом згоджуються читати Псалтир, разом молитися за ті чи інші речі. В цьому нам з минулого року допомагає і соціальна мережа. Ми створили групу у Facebook, де викладаються прохання про молитву, де є графік, хто, яку кафізму читає по черзі. От такі головні традиції Великого посту.

Але кожен піст приносить свої випробування, він приносить свої радості, свої спокуси, з якими треба навчитися боротися. І нам набагато легше, ніж ізраїльтянам, які виходили з Єгипту з рабства, йшли до невідомої їм землі й ходили 40 років та не знали, що їх там чекає.

Нам набагато легше, тому що ми знаємо, що після 40 днів Великого посту буде ще Страсний тиждень, а потім настане Світле Христове Воскресіння. І Великий піст – це та дорога, яку, завдячуючи Христу, ми долаємо, ідучи до Нього.

Протягом дня ми телефонуємо один одному, відсилаємо смс-ки, електронні листи з проханням пробачити нас заради Христа і відповідаємо на такі ж звернення до нас

— Перед постом ми проходимо Прощенну неділю і Масляну. З одного боку, Масляна сприймається людьми як розважальний тиждень. Як себе поводити? Бо іноді телеканали люблять транслювати Масляні, як такі собі народні гуляння зі спритними напоями. Де та межа, через яку християнин не повинен переступати під час Масляної седмиці?

— Дійсно, Масляна – це тиждень, і Прощена неділя – це закінчення Масляної і майже вже не Масляна. Тому ми вже декілька років в Києві починаємо святкування Масляної в неділю напередодні. Таким чином, ми входимо в цей підготовчий тиждень і завершимо фактично святкування Масляної в суботу або в неділю після служби. Але вже цей день не такий веселий і радісний, тому що в деяких храмах після Літургії відбувається чин прощення, в деяких храмах він відбувається ввечері. Протягом дня ми телефонуємо один одному, відсилаємо смс-ки, електронні листи з проханням пробачити нас заради Христа і відповідаємо на такі ж звернення до нас.

Треба пригадати фільм «Сибірський цирульник», де показано святкування Масляної. Якщо уважно подивитися його, то побачимо: коли генерал із шутом просять один у одного пробачення – це не перший день Великого посту, це якраз Прощена неділя. Тобто Масляна закінчилася ще в суботу. Прощену неділю треба вже провести в молитві, у спокої, взаємному прощенні, а не на гуляннях чи ярмарках.

Піст – це наш дар Богові, і щоб його почати, треба з усіма примиритися

— Отче, Прощенна неділя — це час, коли ми один в одного просимо пробачення, вона вже увійшла в такий богослужбовий канон, і деякі люди трохи формально до цього ставляться, Чому для людини важливо дійсно попросити прощення напередодні Великого посту?

— Ми читаємо у Святому Письмі, що Господь радить: коли людина іде, щоб принести дар Богові, а згадала по дорозі, що вона з кимось посварилася, має спершу піти примиритися з цією людиною, а потім приносити дар Богові. Піст – це наш дар Богові, і щоб його почати, треба з усіма примиритися.

З іншого боку, ми чуємо в молитві «Отче наш» і просимо про це в Бога, щоб Він простив наші провини, які ми пробачаємо винуватцям нашим, тим, хто завинив проти нас. І тому, якщо піст – це час каяття перед Богом, то в нього треба входити, покаявшись перед ближнім, попросивши в нього пробачення. І тоді дійсно можемо сподіватися, що Господь простить і нам наші провини.

Якщо ми обмежуємо себе, то ми не маємо себе обманювати

— У кожного православного християнина, який дотримується харчових вимог Великого посту є якась своя улюблена страва, яка, з одного боку, є пісною, а з іншого, все ж таки найбільш смакує в цей період року. Якою є Ваша улюблена пісна страва?

— Мені пощастило, моя дружина-матушка дуже смачно готує. І для мене з точки зору якості і смачності піст не відрізняється. І тому ми не переживаємо якихось страждань з цього приводу. Тим більше, в мене завжди день народження в піст, і тому ми навчилися навіть тихенько, по-пісному відзначати черговий рік, який Господь подарував в житті. Тому я б не виділяв якісь страви пісні, як більш улюблені, бо це також буде порушенням посту. Тому що треба сприймати все, як є, і за все дякувати Богові і тій людині, яка приготувала цю їжу.

Я, наприклад, не схвалюю, що іноді в піст люди починають замінювати звичайне м'ясо штучним м’ясом чи звичайне молоко штучним молоком. Цього не треба робити: якщо ми обмежуємо себе, то ми не маємо себе обманювати. А маємо дійсно обмежити вживання продуктів. Але в піст головне – відволіктися від їжі і зосередитися на духовному.

Бесіду вів протодиякон Микола Лисенко


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

«Нам потрібен "інформаційний піст"», – протоієрей Георгій Коваленко

Що є Великий піст для православного християнина, як не переступити межу під час святкування Масляної, чому так важливо примиритися з усіма у Прощену неділю та про родинні традиції перебування у часовому просторі Великого посту, – читайте у коментарі.Рубрики: Публікації | Актуальний коментар |

2520 переглядів / Коментарів: 1

Теги: Протоиерей Георгий Коваленко | Великий пост |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Да, информационный пост таки

Да, информационный пост таки нужен. Но, скажу словами Христа: "врачу, исцелися сам". Зачем перед постом затеяли эту канетель с приватизациями? Про остальное молчу.

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru