Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » У єпархіях » ВолинськаЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
14 August 2012 15:17

Збори, присвячені темі збереження канонічного Православ’я на Волині, які відбулись у суботу, 11 серпня,  проходили в рамках відзначення 1020 річниці заснування єпископської кафедри на Волині, 20-ї річниці перебування на кафедрі Київських митрополитів Блаженнішого Митрополита Володимира та 20-ї річниці перебування на Волинській кафедрі митрополита Волинського і Луцького Ніфонта.

Згадували учасники зборів і сумну подію 20-річної давнини, коли прихильники розкольницького угрупування УПЦ КП захопили Троїцький кафедральний собор Луцька.

Звертаючись зі словами привітання до присутніх, митрополит Ніфонт зауважив, що за 20 останніх років вдалось не тільки зберегти канонічне Православ’я на Волині, але і розвинути діяльність єпархії, незважаючи на те, що саме у 1992 році на Волинь прийшовся «розгін» розколу.

«Для людини властиво знати своїх героїв. І ми цих героїв знаємо – їх подвигом були сльози, а зброєю – молитва, і вони лишились вірними Українській Православній Церкві», – наголосив ректор Волинської Духовної семінарії протоієрей Сергій Ющик.

До президії були запрошені митрополит Волинський і Луцький Ніфонт, протоієрей Василь Левковець (був секретарем Волинської єпархії у 1992 році), теперішній секретар єпархії протоієрей Миколай Бондарук, проректор ВДС з навчальної роботи протоієрей Рустик Капауз та настоятель Троїцького кафедрального собору і клірик Покровського кафедрального храму Луцька протоієрей Петро Муляр. Слід зауважити, що попри захоплення Троїцького собору розкольниками у Волинській єпархії УПЦ зберігається настоятельська наступність, тому отець Петро Муляр, який тоді був кліриком собору, тепер вважається його настоятелем.

Для багатьох учасників академії події 12-18 серпня 1992 року були справжнім відкриттям

Учасники зборів переглянули уривки з фільму про захоплення Свято-Троїцького кафедрального собору в серпні 1992 року. Для багатьох учасників академії, зокрема молодих священиків, семінаристів та цьогорічних абітурієнтів жахливі події, які відбулись 12-18 серпня 1992 року були справжнім відкриттям, проте багато хто із старшого покоління духовенства добре їх пам’ятає. Адже тоді обласна адміністрація одним «розчерком пера» передала Троїцький кафедральний собор Луцька, приміщення єпархіального управління та ВДС, які належали канонічній УПЦ, новоствореній тоді громаді УПЦ КП, а саме захоплення собору відбулось із грубим застосуванням насильства.

Згодом протоієрей Рустик Капауз розповів про історичні передумови тих бурхливих подій. Він розповів, що з початку 1990-х років УПЦ отримала усі шанси розвиватись як незалежна і самостійна в управлінні Православна Церква, втім питання її повної автокефалії багатьма священнослужителями і вірними сприймалась неоднозначно. Але, виконуючи завдання політичної кон’юктури і бажаючи укріпити свою владу, тодішній Предстоятель УПЦ митрополит Філарет (Денисенко) взяв однобокий курс на автокефалію, що навіть призвело до зміщення з кафедр трьох єпископів. Архієрейський собор РПЦ, який проходив 31 березня – 4 квітня 1992 року запропонував йому заради миру в Церкві залишити свою посаду, втім відомо, що Філарет залишити посаду Предстоятеля УПЦ відмовився, порушуючи клятву. Що і призвело до Харківського собору єпископів, який обрав на Київську митрополичу кафедру Блаженнішого Митрополита Володимира.

«Цей собор став рятівним дороговказом для нашої Церкви», – підкреслив отець Рустик, наголосивши, що відбувався він згідно усіх канонічних правил Православної Церкви, основою життя якої є саме соборність – «єпископам кожного народу належить знати першого з них, втім і йому не можна нічого творити без згоди інших…»

Протоієрей Василь Левковець, у своїй доповіді наголосив, що опоненти УПЦ – УПЦ КП, УАПЦ та УГКЦ часто користувались підтримкою окремих кіл інтелігенції, які, не звільнившись повністю від атеїстичного світогляду, намагались використовувати в своїх цілях релігію, не розуміючи до кінця її справжньої сутності.

А протоієрей Петро Муляр навіть дещо розвеселив присутніх, розповівши, як йому в серпні 1992 року навіть доводилось тікати від розлюченої юрби прихильників УПЦ КП.

за 20 років 378 громад, 322 священики, 3 монастирі…

Виступ секретаря Волинської єпархії протоієрея Миколая Бондарука був присвячений досягненням Волинської єпархії за останні 20 років. Так тепер на її території діє 378 громад УПЦ, які обслуговують 322 священики, діє 3 монастирі. 3 травня 1996 року Волинська єпархія була поділена на Володимир-Волинську і Луцьку (останній нещодавно повернута назва Волинська), отож ці цифри стосуються саме єпархії з центром у Луцьку.

«Так колись захищали Православну віру наші козаки, – зауважив владика Нифонт, коментуючи мужність вірних канонічної Української Православної Церкви в 1992 році, – але факт того, що проти нас наші ж українці, наші одновірці – православні».

25 серпня того ж року рішенням Священного Синоду УПЦ митрополит Ніфонт став правлячим волинським архієреєм, а 30 серпня служив першу Божественну літургію у Свято-Покровському, тоді вже кафедральному, храмі. Тоді це був єдиний храм УПЦ в Луцьку (після захоплення у вересні 1992 року ще й Феодосіївської церкви).

Тепер в Луцьку кожного недільного і святкового дня відбувається 21 Божественна літургія. Отже, Волинська єпархія канонічної УПЦ вистояла, канонічне Православ’я було збережене і Свята Православна Церква гідно продовжує виконувати свою місію – вести людей до Христа – до Спасіння.

Концерт і традиційний хресний хід

Варто зауважити, що участь у зборах взяли 256 священнослужителів. Після завершення офіційної частини вони змогли переглянути невеликий концерт у  виконанні архієрейського хору храму Всіх святих землі Волинської «Волинські Дзвони» під керівництвом Марії Вислоцької. Священики та диякони отримали також в подарунок примірники книги «Гаряче літо 1992 року».

Після завершення урочистої академії 11 серпня відбувся і традиційний хресний хід від храму Всіх святих землі Волинської до Свято-Покровського кафедрального храму вулицями Луцька, а 22 жовтня такий хресний хід пройде вже від Свято-Покровського храму до храму Всіх святих землі Волинської.

Священнослужителі і вірні пройшли урочистим хресним ходом вулицями міста. Священики несли ковчежець із часточками мощей всіх святих, копію чудотворної ікони Божої Матері «Пантанасса», ікону всіх святих землі Волинської та ікону «Покров Богородиці». Участь у ході, несучі хоругви взяли також студенти Волинської духовної семінарії та цьогорічні абітурієнти.

На Театральному майдані митрополит Волинський і Луцький Нифонт прочитав Євангеліє та окропив вірян свяченою водою.

Традиція проводити такі серпневі хресні ходи виникла на згадку, що саме цими днями у 1992 році прихильники розкольницького угрупування УПЦ КП відібрали у вірних канонічної Української православної Церкви Свято-Троїцький кафедральний собор.

 «20 років тому нові богоборці відібрали  в нас цей храм але ми вистояли, зберігши вірність Святій Церкві. Христос Воскрес!», – цими пасхальними словами привітав вірних владика, додавши – «І воскресне наша Православна Віра».

По прибутті до Свято-Покровського храму владика подякував священнослужителям і вірним за участь у хресній ході. В свою чергу від імені духовенства єпархії до митрополита звернувся секретар Волинської єпархії протоієрей Миколай Бондарук: «Хай Господь посилає вам, дорогий владика, здоров’я і сил».

Святкування продовжуватимуться:

29 серпня у Свято-Покровському кафедральному храмі відбудеться урочиста Всенічна,

30 серпня у храмі Всіх святих землі Волинської Луцька відбудеться святкова Літургія з нагоди 20 річниці перебування митрополита Ніфонта на Волинській кафедрі,

21 жовтня у палаці культури відбудеться урочиста академія для мирян,

22–23 жовтня відбудуться урочисті богослужіння в храмі Всіх святих землі Волинської з нагоди престольного свята храму.

Прес-служба Волинської єпархії

 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!
 ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!

Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

ЛУЦЬК. Волинській кафедрі – 1020 років!

Святкування розпочалися урочистою академією у Палаці культури міста, традиційним хресним ходом до Покровського кафедрального храму, а продовжаться до 23 жовтня.Рубрики: Події на часі | Волинська | Церковні хроніки |

1854 переглядів / Коментарів: 0


Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі

Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru