Кому вигідно розпустити Нацкомісію з захисту суспільної моралі? — КОМЕНТАР архімандрита Лонгина (Чернухи) 06 February 2013 14:53
Як повідомлялось раніше, 31 січня у Верховній Раді було зареєстровано законопроект щодо розпускуНаціональної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі.
ЗМІ зазначають, що це рішення було сприйнято неоднозначно – Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій та представники громадськості виступили на захист Нацкомісії, а вітчизняні медіаексперти такій новині зраділи.
Представники нашої Церкви завжди брали активну участь у засіданнях Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. На таких заходах часто були присутні: громадські діячі, соціологи, педагоги, політики, медійники, робітники культури, священнослужителі. На жодному з засідань я не відзначав малої кількості учасників. Тут завжди можна було почути цікаві й корисні думки та пропозиції. Кожен, хто мав бажання висловитись, міг вільно це зробити. І що найважливіше, Комісією вже чимало зроблено корисного в області покращення суспільної моралі. Звичайно, залишається багато подальшої роботи, але й багато вже зроблено.
Розмови про недоцільність роботи такого громадського органу, звинувачення його у цензурі, бюрократії чи дублюванні роботи інших державних структур, я бачу тенденційними і, можливо, не позбавленими корисливості.
З одного боку, медійників, які задля свого успіху роблять ставку на людські пристрасті (в них існує навіть таке правило трьох «с»: сенсація, страх, секс), дратує робота Комісії, тому що вона обмежує їхню діяльність. Вони звинувачують Комісію у лицемірстві та цензурі.
І знаєте, сьогодні розуміння в людей пристойного чи ні може дуже відрізнятися. Я пригадую, як під час чергового засідання серед іншого розглядалася і скарга телеглядачки щодо одного українського телешоу. В цьому шоу в комічній сцені використовувалися образи Богородиці та Христа. І ось під час обговорення молода жінка, віком 25-30 років, з обуренням запитала: «Що в цьому поганого?» Тоді я попросив її дати визначення поняттю «блюзнірство». Вона не змогла цього зробити. Далі обговорювалася скарга батьків на те, що в Інтернеті у рекламі ресторану, який пропонував проведення днів народжень для дітей, без попередження відвідувачам сайту (а це могли бути й школярі) також рекламувалися вечірки за участю оголених дівчат (з відповідним відеорядом). Та ж сама молода жінка звинуватила у лицемірстві тих, хто протестував проти такої реклами. Я запитав, чи хотіла б вона, щоб її донька опинилася на місці розрекламованих дівчат. Вона відповіла, що так, якщо цього бажатиме її донька…
З іншого боку, відомо, що експертиза інформаційної продукції — це досить коштовна справа, якщо її робитимуть приватні експерти. Тому, напевне, є бажаючі зайнятися цим приватно, щоб заробити. А для цього треба ліквідувати Комісію, експертна робота якої, до речі, економить державні кошти. З приводу того, що Комісія дублює роботу Міністерства культури, то відомо, що Мінкультури не збирається робити експертних висновків в області релігійної та національної ворожнечі. Саме такими експертними оцінками Комісія займається сьогодні.
Підготовлений у Кабінеті Міністрів законопроект про ліквідацію Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі вступить у силу, якщо буде прийнятий у Верховній Раді… Сподіваюсь, що цей майданчик громадського голосу продовжить своє існування.
Post new comment