Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » У єпархіях » КиївськаКИЇВ. У Могилянському музеї відбулась зустріч науковців і священнослужителів, присвячена новомученикам ХХ ст.
29 November 2012 16:18

23 листопада у Могилянському музеї («Музей української звитяги») відбулася зустріч, присвячена пам’яті новомучеників за віру, що загинули у ХХ ст., організована видавництвом «Дух і літера».

Директор видавництва Костянтин Сігов, відкриваючи зустріч, зазначив особливий характер цілого тижня. Зокрема він сказав, що 23 листопада – день пам’яті священномученика Климента Римського, одного з перших мучеників за віру на нашій землі, 24 листопада – день пам’яті жертв Голодомору, а 25 листопада – новомученика о. Олександра Глаголєва та о. Олексія Глагольєва – останнього ректора Київської духовної семінарії. Також він відзначив, що важливо вшановувати пам’ять не тільки свідків Христа в Україні, але й світу.

Протоієрей Богдан Огульчанський, настоятель київського храму на честь ікони «Всецариця», представив життєпис о. Олександра Глагольєва та родини, що народився 1867 року в Твері в Росії, навчався в Київській духовній академії, був видатним дослідником Закону Божого й залишився тут викладати і проповідувати. Його син Олексій також став священиком і прославився на службі Христа.

Початок ХХ ст. був складним часом, коли Православна Церква на теренах Російської імперії перебувала в полоні держави. Духовенство намагались звести до простих службовців, а богослужіння – до формальності. Реакцією Церкви на тиск були дві течії. Перша за обер-прокурором Побєдоносцевим сповідувала ідею єдності Православ’я та руського народу. У Києві також діяв чорносотенний Союз російського народу. Друга натомість прагнула демократизації Церкви, зокрема збільшення активності мирян і духовенства.

Священик відзначив особливий характер Києва як багатонаціонального і багатовекторного простору, в якому тоді відбувалось відродження українського народу. Цей контекст також відобразився в творах та діяльності о. Олександра Глагольєва. Він захищав найбільш вразливі національні громади міста, зокрема, євреїв від утисків на тлі релігійних конфліктів. Наприклад, у тодішній справі Бейліса відбивав звинувачення єврея у вбивстві хлопчика-християнина.

Його син о. Олексій Глагольєв свідчив про Христа у часи фашистської окупації, також захищаючи євреїв. Це справжній приклад солідарності християн, які були відважними у складні часи в милосерді до немічних та переслідуваних, виявляючи цінності християнського світогляду.

К. Сігов додав, що саме у цей час Януш Корчак, меморіальну таблицю якому нещодавно було відкрито в Києві, також у цьому ж часі рятував єврейських дітей, ризикуючи своїм життям.

У Польщі християнський подвиг здійснив мученик священик Владислав Фіндиш. Про нього розповів о. Петро Тарнавський, секретар Апостольської нунціатури в Україні. Костянтин Сігов підкреслив, що переслідування о. Фіндиша збіглись у часі з руйнуванням  багатьох церков за Хрущова.

Одним з видатних членів сім’ї Глагольєвих була Магдалина Олексіївна Глаголєва-Пальян. Світлими моментами її життєвого свідоцтва поділився з присутніми архімандрит Філарет (Єгоров). Доповідач мав особистий зв’язок з цією родиною. Магдалина стала монахинею і таким чином продовжувала традицію служіння Христу своєї родини. Вона свідчила своїм мовчанням, яке промовляло до оточуючих найбільше.

Протодиякон Василій Яковчук, аспірант Київської духовної академії, представив, як велась слідча справа о. Олександра Глагольєва. Отець Олександр був викладачем духовної семінарії та багато зробив для розвитку біблеїстики та гебраїстики. Він був приятелем сім’ї Булгакових та став прототипом о. Олексія в повісті «Дні Турбіних». НКВС його звинуватило в участі в контрреволюційній діяльності за 11 пунктом 54 статті Кримінального Кодексу.

Підсумовуючи, учасники зустрічі наголосили, що ці постаті свідчать, як можна бути свідком Христа та прикладом людини у складній геополітичній ситуації. Вони діяли в часи Першої світової війни, жовтневого перевороту, радянського режиму та Другої світової війни. Нам сьогодні важливо вивчати їх подвиг життя, нам важливо знати, аби пекло не повернулось в наше життя, та будувати своє майбутнє на християнських цінностях.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ:

Олег Гавриш. «Истории о киевских новомучениках»

Протодиакон Василий Яковчук. «О чем молчат архивы? Обзор следственного дела священника Александра Глаголева»

Также смотрите видеоблог «Православия в Украине» о том, почему мы не почитаем новомучеников:Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

КИЇВ. У Могилянському музеї відбулась зустріч науковців і священнослужителів, присвячена новомученикам ХХ ст.

Зокрема учасники вшанували пам'ять свмч. Климента Римського, одного з перших мучеників за віру на нашій землі, та новомучеників – священників Олександра та Олексія Глаголєвих.Рубрики: Події на часі | Київська | Церква і суспільство |

1260 переглядів / Коментарів: 0

Теги: вшанування святих | Церква і наука |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Rss-стрічка з сайту єпархії
Попередні матеріали
Також у розділі

Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru