Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Літературна сторінкаПро невідомі факти з життя засновників Лаври — в книзі історика Дмитра Рибакова «Преподобні Антоній і Феодосій Печерські»
12 September 2011 16:15

В усіх куточках православної Русі, куди тільки сягала слава Печерської обителі, були шановані засновники Київської Лаври Антоній і Феодосій Печерські. Однак письмові джерела, перш за все житійні, далеко не однаково відобразили досвід цих двох подвижників іночества. А всі інші житійні свідчення, які дійшли до нас, є лише «уривками» літописів і даними археології. 

Новий історичний нарис Дмитра Рибакова «Преподобные Антоний и Феодосий Печерские. Непрочитанные страницы истории Древней Руси» став довгоочікуваним для православного читача. Видання, пыдготовлене до друку Видавничим відділом Української Православної Церкви, є дослідом життєвого шляху цих двох визначних постатей в історії Православної Церкви.

Співвідносячи свідчення різних давніх писемних пам’ятників і праці сучасних церковних істориків, автор прагне заповнити пробіли в життєписах преподобних отців і донести до читача деякі факти, відомі лише вузькому колу істориків-дослідників.

Ідея цієї книги, за словами самого Дмитра Рибакова, з’явилася, коли він проводив екскурсію Києвом для своїх друзів із Петербурга. Як виявилося, про засновників давньоруського чернецтва – фундаторів Києво-Печерської Лаври – ані в Петербурзі, ані в Києві на сьогодні, крім патериків та їх перекладів, фактично нічого немає. Дмитру довелося своїми словами переповідати все те, що він знав про преподобних Антонія і Феодосія.

Повернувшись додому, він сів і почав складати невеличкий наратив для читачів інтернет-сайту про Феодосія Печерського. З цього, за словами автора книжки, все і почалося.

«Виявилося, що про преподобного Феодосія є унікальне житіє — розповідає про дитинство святого, його батьків, виховання, навіть подробиці побуту — й абсолютно нічого не відомо про Антонія Печерського, — розповів він «Православію в Україні». — Це здалося для мене такою загадкою, вартою дослідження історика. У ХІХ – першій половині ХХ ст. цієї теми торкалися безліч істориків. Але крім суто наукових текстологічних праць, студій над «Повістю временних літ», «Успенським збірником», в якому міститься житіє Феодосія, все одно нічого не було стосовно житія Антонія.

Надто багато таємниць, а водночас надто багато поживи для роботи історика. До того ж, мені цікаво й корисно все це було викласти простою зрозумілою мовою — не на рівні текстологічних джерелознавчих пошуків, заглиблення в текстологію, палеографію, археологію, а так, як це можна викласти буквально кількома словами, заощаджуючи час читача і водночас задовольняючи його допитливість. Щоб перед тим, як прийти в Лавру, людина вже знала, у чому значення обителі та її засновників для давньоруської святості, що з усього православного світу сюди постійно стікаються тисячі паломників і туристів».

Створюючи книгу, автор прагнув вмістити текст у такий собі путівник, який можна покласти у внутрішню кишеню піджачка, в бардачок автомобіля, у дамську сумочку. За його словами, важливо було, щоб розвідка житія преподобних Антонія і Феодосія Печерських була не тільки компетентною, а доступною і цікавою для якомога ширшого кола читачів. Як для звичайних паломників і тих, хто просто цікавиться давніми сторінками історії Києва, так і для науковців, які тут можуть знайти для себе цікаву інформаційну поживу.

Підготувала Ольга Мамона


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Про невідомі факти з життя засновників Лаври — в книзі історика Дмитра Рибакова «Преподобні Антоній і Феодосій Печерські»

Створюючи книгу, автор прагнув умістити текст-розвідку в такий собі путівник — цікавий і науковцю, і звичайному паломнику.Рубрики: Публікації | Літературна сторінка |

2764 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Киево-Печерская Лавра | Видавничий відділ УПЦ |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайту
Кровь
12 May 2009
Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru