Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Святі та подвижники благочестя


Святий В’ячеслав Чеський


І пам’ять його – з роду в рід, або Яке відношення має святий Вацлав до України?
10 October 2011 13:11
Протодиякон Миколай Лисенко

Як стати загальнонаціональним символом та отримати пошану власного народу? Напевно, ніколи раніше це питання не було настільки актуальним для сучасних політиків, аніж сьогодні. А відповідь на нього може надати історія – й не лише Київської Русі, а й держав-сусідів, наших слов’янських родичів. У той самий час, коли княгиня Ольга починала плекати віру в своїх онуків, на теренах Чеського князівства вже відбувся подвиг сповідництва святих, доля яких дивним чином нагадала пізніше русичам їхніх святих – і Володимира «Ясне Сонечко», і благовірну Ольгу, і смиренних Бориса та Гліба…

…11 жовтня 935 року в чеському місті Старий Болеслав, рано-вранці, біля дверей щойно збудованого й освяченого храму відбулося жахливе вбивство – кілька чоловіків, озброєних мечами, накинулися на ще одного тоді, коли він прямував у церкву до заутрені на молитву. Понівечене тіло небіжчика вбивці кинули без поховання на місці злочину, ще не уявляючи, що згодом воно буде урочисто покладене в кафедральному соборі Чеської столиці – Праги, а вбитий стане національним символом Чехії та водночас її небесним патроном. Вацлав – так звали його чехи. Цікаво, і разом із цим – зрозуміло, що у святці Київської Русі він увійде вже в XI-му столітті як святий благовірний страстотерпець князь В’ячеслав.

…В історії розповсюдження християнства в Чехії особливе місце посідають двоє святих – Людмила і В’ячеслав – бабуся та онук. Обоє вони були канонізовані Церквою за подвиг розповсюдження християнства, і обидва вони пролили за це свою кров. Саме за виховання онука в християнському дусі Людмилу зненавиділа Драгоміра, мати В’ячеслава, переконана язичниця, яка згодом зачинила її в замку Тетін та, зрештою, вбила її. Проте сім’я віри та моральних норм впало на добру землю – в душі юнака, попри утиски з боку матері, запанував Христос.

У 920 році в битві з уграми загинув його батько Вратислав, і княжичу довелося дорослішати швидше. Вже у віці 18-ти В’ячеслав посідає великокнязівський чеський престол. Отримавши блискучу освіту від пресвітера Павла – учня просвітителя слов’ян рівноапостольного Мефодія, В’ячеслав став одним з освіченіших князів свого часу, який чудово володів грецькою, слов’янською та латиною. Віра в Христа була тією зіркою, за якою В’ячеслав ішов завжди, впроваджуючи свої духовні ідеали не лише у власному житті, а й у житті країни. Він зміцнив Чехію, побудувавши багато храмів та активно впроваджуючи Євангельські моральні норми серед свого народу – саме з цієї причини В’ячеслав категорично відмовляється від тортур і забороняє розповсюджену тоді жорстоку смертну кару. Молодий князь шанує духовенство, гуртуючи його навколо себе, мріє про паломницькі подорожі та навіть про прийняття чернецтва! А у своїй столиці Празі — зводить величний Собор, куди врочисто переносить мощі святого Віта. 

Звісно, таке життя не могло не викликати роздратування – насамперед у ворога роду людського, який скористався звичайним своїм знаряддям – заздрістю та владолюбством. Роздратовані праведним християнським життям В’ячеслава, вельможі-язичники лише шукали привід для заколоту. Заздрість і бажання будь-якою ціною вихопити владу із рук рідного брата опанували князем Болеславом. Запросивши В’ячеслава нібито на освячення збудованої церкви, братовбивця не вагаючись пролив рідну кров, яку кілька днів ніхто не міг змити з церковних дверей – вона ніби печаткою засвідчувала страшний злочин, закликаючи вбивць до каяття.

Того ж таки дня в братовбивця Болеслава народився син, якого він назве Страхоквас – що в перекладі означатиме «Страшний бенкет» - адже навіть хмільний бенкет із друзями-заколотниками не зміг заглушити в його душі відчуття жаху за безвинно пролиту кров.  Пізніше, розкаявшись, Болеслав перенесе мощі свого святого брата до Праги та ще раз зрозуміє, наскільки сильною є любов чехів до князя-мученика, бо саме всенародне вшанування князя спонукає його зробити це. Тим часом мощі В’ячеслава та його військові обладунки почнуть шануватись як святиня. А сам В’ячеслав стане небесним покровителем своєї країни, та назавжди закарбується в національній свідомості, як її духовний просвітитель. Недарма день його пам’яті – навіть у сучасній європеїзованій Чехії, безмежно далекій від своїх християнських коренів, і по сьогодні – загальнонаціональне свято.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Святий В’ячеслав ЧеськийІ пам’ять його – з роду в рід, або Яке відношення має святий Вацлав до України?

…11 жовтня 935 року в чеському місті Старий Болеслав біля дверей щойно збудованого й освяченого храму відбулося жахливе вбивство. Вбивці кинули понівечене тіло, ще не уявляючи, що згодом воно буде урочисто покладене в кафедральному соборі Праги.Рубрики: Публікації | Святі та подвижники благочестя |

1722 переглядів / Коментарів: 1

Теги: вшанування святих |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Интересная, отче, статья,

Интересная, отче, статья, прекрасен язык изложения. Пусть Богородица покрывает Вас своим святым омофором.

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайту
Сто икон
22 May 2009
Цікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru