Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Довідкові матеріали
Готується висновок експертної комісії про ікону Богородиці, що належала князю Володимиру Мономаху, Предстоятель УПЦ отримав попередню інформацію
19 April 2013 10:43

В Києво-Печерській Лаврі виставлена для поклоніння унікальна древня ікона Божої Матері «Умилення». Науковці припускають, що цей образ Пресвятої Богородиці належав саме князю Володимиру Мономаху (у хрещенні Василій). Про це свідчить напис на звороті: «Господі, помозі рабу Твоєму Васілію на многая лєта стола єго». 

 

 

Читайте також: КИЇВ. 19 квітня ікона Божої Матері, що належала св. Володимиру Мономаху, — знову в Лаврі 

Цю ікону Блаженнішому Митрополиту Володимиру презентувала група православних меценатів 8 серпня 2012 року. До речі, цього року ми святкуємо 900-річчя вступу на престол Київського князя Володимира Мономаха.

***

15 квітня на ім'я Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Володимира від головного зберігача фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Полюшко Г.В. надійшла довідка «На різблену на камені ікону Пресвятої Богородиці зі святими»: 

«Різьблена на камені ікона, за словами власників, знайдена у 1930-х роках під містом Каневом поблизу давньоруського міста Родень, сьогодні відомого як городище Княжа гора.

Ікона мала шати із дорогоцінного металу з коштовним камінням (шати не збереглися). Разом з іконою був знайдений ще й бронзовий предмет у вигляді булави (не зберігся). Речі виявлені у землі, в шарі згарища. Місто Родень відоме з другої половини X століття. Зруйноване під час навали монголо-татар в 1237 році і з того часу на цьому місці життя не відновлювалося. Під час археологічних розкопів, які ведуться з XIX ст.., на місці городища виявлено тисячі предметів культури та побуту, в тому числі кілька скарбів із золотими та срібними виробами. Серед знахідок - близько десяти іконок різьблених на камені. Однак, всі вони відрізняються між собою.

Ікона, яка пропонується для передачі Українській Православні церкві, вирізьблена на камені біло-сірого кольору з сірими прожилками. За висновками Державного гемологічного центру України (№41054 від 26 жовтня 2010 р.) камінь є природнім гіпсом (різновид алебастр, торгова марка шпат ангідритовий). Іноді його називають мармуровидним алебастром. Під час експертизи на камені виявлені сліди дії вогню та сажу. Відомо, що алебастр використовувався у Візантійській імперії для виготовлення церковного посуду: потирів та дискосів.

Кам'яна пластина ікони має прямокутну форму, дещо звужену до верху. Її розміри такі: 12,8 х 12,6 х 1,6 см. Алебастр не твердий матеріал і добре піддається обробці різцем. Разом з цим він легко піддається механічним пошкодженням. Це добре простежується на всіх випуклих частинах ікони.

Представлена різьблена ікона є унікальною пам'яткою. Аналоги на Україні відсутні. Кам'яні ікони ніколи не були предметом масового виробництва, вони виконувались тільки на замовлення.

Автор цього мистецького твору невідомий. Іконографія виробу: по центру розміщена ікона Богоматері з дитиною (Умилення) зі святими архистратигами. По сторонам – зображення десяти святих апостолів і воїнів. На звороті напис кирилицею: «Господі, помозі рабу Твоєму Васілію на многая лєта стола єго». Це можна зрозуміти як прохання до Бога допомогти Василю утримувати князівський престол ще на багато років.

У звернення до Всевишнього людина мала назвати своє ім'я у святому хрещенні. І тут постає питання ідентифікації особи Василя. Тільки два давньоруські князі отримали при хрещенні таке ім'я. Це Володимир Великий і Володимир Мономах. З огляду на подібні написи на печатках, грівнах та на стінах Софії Київський, які визнані вченими такими, що належали київському князю Володимиру (Василю) Мономаху (1113-1125рр.), можна зробити висновок, що і представлена ікона пов'язана саме з ним.

В червні 2011 р. співробітником Черкаського обласного краєзнавчого музею була проведена експертиза ікони на камені. В ній вказано: «Матеріал, іконографія, шрифти, напис, вказують на давньоруський період походження предмета - Х-ХІІ століття».

Влітку 2012 року експертне заключення на ікону надали заступник Калузького художнього музею з наукової роботи Пуцко В.Г. та головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Полюшко Г.В.. В ньому вони визнали, що кам'яна різьблена ікона є унікальною пам'яткою середньовічного мистецтва і виготовлена «візантійськими майстрами не пізніше кінця XI та середини XIII століття».

На кінець квітня 2013року готується висновок експертної комісії з наукового вивчення ікони Пресвятої Богородиці, яка була затверджена благословенням Вашого Блаженства 08.09.2012року.

Більш детальна інформація буде представлена у висновку експертної комісії».

***

До експертної комісії з наукового вивчення ікони Пресвятої Богородиці увійшли: 

 • Архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, вікарій Київської Митрополії, секретар Предстоятеля Української Православної Церкви, доктор богословських наук — Голова Комісії.
 • Богуцький Юрій, Перший заступник Міністра культури України, дійсний член Академії мистецтв України - заступник Голови Комісії.
 • Ігуменя Серафима (Шевчик), Голова Синодального відділу «Церква і культура» - заступниця Голови Комісії.
 • Бондаренко Костянтин, політолог, кандидат історичних наук.
 • Іванкін Гліб, заступник директора Інституту археології НАН України. Фахівець з історії й археології Київської Русі та пізньосередньовічної України, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор історичних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
 • Литвинець Юлія, головний зберігач фондів Національного художнього музею України, виконавчий секретар Українського комітету ІКОМ (Міжнародної ради музеїв).
 • Протоієрей Олег (Скнарь), кандидат богословських наук, викладач Київської духовної академії, голова відділу Київської єпархії «Церква і культура», настоятель храму на честь Покрова Пресвятої Богородиці м. Київа.
 • Олійник Борис, поет, дійсний член НАНУ, голова Українського фонду культури. Почесний академік Академії мистецтв України.
 • Олійник Володимир, народний депутат України.
 • Полюшко Григорій, Головний зберігач фондів Києво-Печерського історико-культурного заповідника, начальник науково- дослідного відділу збереження фондів.
 • Проскурня Сергій, режисер, продюсер, в.о. художнього керівника Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка.
 • Скорик Лариса, архітектор, професор Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, член Гуманітарної ради при Президентові України.
 • Смолій Валерій, історик, доктор історичних наук, академік Національної академії наук України, заслужений діяч науки і техніки України.
 • Толочко Олексій, історик-медієвіст, доктор історичних наук, член-кореспондент Національної академії наук України.
 • Толочко Петро, історик, професор, академік НМІУ, директор Інституту археології Національної академії наук України.

Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Готується висновок експертної комісії про ікону Богородиці, що належала князю Володимиру Мономаху, Предстоятель УПЦ отримав попередню інформацію

Головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського заповідника надав довідку «На різблену на камені ікону Пресвятої Богородиці зі святими». Рубрики: Публікації | Довідкові матеріали |

1739 переглядів / Коментарів: 0

Теги: св.князь Владимир Мономах | Киево-Печерская Лавра |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru