Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Краса православіяГосподь є завжди той самий…
11 February 2011 11:44
Ліля Іволга

Часто ми чуємо, що лише мистецтво може увічнити людину, її епоху. А й справді, здається, ми користуємося нанотехнологіями, говоримо про ноосферу, та прислухаємось до тихого заклику Ліни Костенко:

…Згадайте в поспіху вагона,

в невідворотності зникань,

як рафаелівська Мадонна

у вічі дивиться вікам!

Час і покоління змінюються, мов ландшафти у вікні поїзда, а Господь залишається той самий. І розуміємо, що ступінь осягнення духовного найкраще виражає сакральне мистецтво. Тому, наші предки віками формували естетику церковного ансамблю, удосконалювали і відбирали найкраще, найзвучніше, найдуховніше. Так, рафаелівська Мадонна уособила в собі всю досконалість людського духу Західної Європи.

А що ж відбувалось у нас на Русі в той період?

Гудуть твої дзвони, Андрію,

в німотних думках

І глушать в проталинах ночі

розхристане скерцо.

І досі твій пензель у наших

невмілих руках

Малює ікони на стінах земних -

там, де серце…

Такі поетичні рядки виринули з серця поетеси Ольги Лохоцької при спогляданні іконописної таїни Андрія Рубльова.

«Трійця Вітхозавітня», його “Спас”, “Архангел Михаїл”… В них затаївся незримий дух самого Господа, де Творець є і справді незмінним. Ці роботи не порівняти із сакральними творами італійського ренесансу. Не дивно, що Флоренський сказав: “Якщо є Трійця Рубльова — отже, є Бог”.

І ось,- виникає питання: яким повинно бути сакральне мистецтво сьогодні? Якого рівня інтерпретації необхідно йому сягнути, щоб виразити людський дух, приналежний Богу? І чи варто взагалі допускати зміни, удосконалення древнього розпису та іконопису усталеного віками на Русі, міняти його на західноєвропейські уподобання? Адже духовний рівень сучасних митців далеко відходить від того, яким він був колись у давніх іконописців.

І яка ситуація сьогодні у нас?

На Україні майже немає православних майстрів, які б глибоко замислювались над цими болючими для сьогодення питаннями. Вони розчиняються у католицькій традиції, втрачають те, що в них і так ледь жевріє, адже часто і саме наше духовенство, не замислюючись, вимагає від них реалістичних іконописань, партесного співу у храмі.

І все втрачається…

Та молоді митці все ж подають надії!

Ось з’явився у Львівській парафії ансамбль давніх церковних пісенних традицій «КАНОНЪ», який сформувався у 2002 році з метою вивчення і виконання богослужбового співу давньоруської, візантійської, грецької, сербської і болгарської традицій, під керівництвом регента ансамблю Анни Данканич..

Крім того, учасники цього ансамблю об’єднались у Майстерню сакрального мистецтва «Канон». Майстри, іконописці, реставратори, мистецтвознавці зібрались для здійснення однієї спільної ідеї: відродити канонічні візантійські, староруські мотиви сакрального письма. Керівником тут став Іволга Олександр. Вони прагнуть розширювати свій колектив однодумців, удосконалювати технології писання сакрального, глибокого, таємного. Результати їхньої праці Ви можете глянути на сайті www.kanon.in.ua

Ці об’єднання молодих ентузіастів подають віру в те, що таїна духовного не може вмирати, що Господь є завжди той самий

І Ліна Костенко тихо звучить у нашій душі:

Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Оце, либонь, вже почалось…

Не забувайте незабутнє,

воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне,

не загубіться у юрбі.

Не проміняйте неповторне

на сто ерзаців у собі!..

 

 


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Господь є завжди той самий…

Майстерня сакрального мистецтва «Канон»: як зберігають та збагачують древні традиції іконописці, реставратори, мистецтвознавці, ансамблі церковного співу.Рубрики: Публікації | Краса православія |

1593 переглядів / Коментарів: 0

Теги: церковне мистецтво | Церква і культура |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru