Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Точка зоруФестиваль «Іскорка Божа» у культурному життi Донеччини
28 February 2011 16:51

У суспільних відносинах на пострадянському просторі можна спостерігати інтенсивний процес посилення їх релігійного фактора. У результаті створеного після загибелі СРСР ідеологічного вакууму багато сучасників "почали шукати сенс життя і захисту від світу, що глобалізується, у традиційній культурі, своєрідною частиною якої є релігійна віра" [2, с. 134]. Представники різних конфесій прагнуть закріпити свої позиції у галузі освіти і благодійництва. "Загалом слід визнати, що релігія стала відігравати переважно культуротворчу роль у житті сучасної людини" [там само].

Донеччина є не лише унікальним етнічним, але й самобутнім конфесійним регіоном, де тісно переплились найрізноманітніші світоглядні і релігійні системи. "Результатом антирелігійної політики радянської держави стало те, що до початку 40-х рр.. на території області не було жодного діючого православного храму" [3, с. 33], у той час, як найповніше на теренах Донецького краю було представлене саме православ'я.

Після 1991 року активність релігійних громад значно виросла і серед 49 релігійних напрямів, що сьогодні існують на Донеччині, Українська Православна Церква є найбільшою в області.

Однім з найцікавіших постійних заходів, що суттєво впливають на розвиток хорового виконавства у Донецькому краї, став Відкритий православний фестиваль дитячої і молодіжної творчості "Іскорка Божа", що проходить з благословення Високопреосвященнішого Іларіона, Митрополита Донецького та Маріупольского, Священноархімандрита Свято-Успенської Святогірської Лаври у рамках постійного діючого на Донбасі фестивалю Слов'янської культури і писемності. Мета фестивалю "Іскорка Божа" - підтримати і розкрити таланти дітей, відродити православні культурно-історичні цінності, розвинути духовність сучасного суспільства, виховувати у підростаючого покоління бажання та уміння творити добро.

Вперше фестиваль пройшов у травні - листопаді 2005 року. Учасниками тоді ще обласного фестивалю стали солісти і колективи з Донецька, Макіївки, Авдіївки, Красноармійська, Горлівки. Під час проведення фестивалю, протягом кількох місяців дитячі колективи виступали на багатьох концертних майданчиках Донеччини. Так, юні виконавці демонстрували своє мистецтво у Горлівці, Макіївці, Красноармійську. Лауреатами першого фестивалю стали 33 колективи, учасниками яких є більше 600 чоловік. Колективи і виконавці, визнані найкращими, взяли участь у гала-концерті у Палаці культури ВАТ "Вугільна кампанія "Шахта Красноармійська - Західна № 1"" у м. Красноармійськ.

Починаючи з другого фестивалю, в його концертах беруть участь не лише самодіяльні колективи світських навчальних закладів та Палаців культури Донеччини, але й вихованці православних недільних шкіл. Декілька благочинь Донецької області - Докучаєвське, Волновахське, Артемівське, Мар'їнське, Красноармійське, Макіївське, Краматорське, Слав'янське та інші - провели у листопаді 2006 року свята "Іскорка Божа", до програм яких входили різноманітні духовні та благодійні заходи. Загалом, у 2006 році святкові концерти фестивалю "Іскорка Божа" пройшли в 11 благочиннях Горлівської і Донецької єпархій, а їх учасниками стали близько десяти тисяч дорослих і дітей. Під час гала-концерту фестивалю "Іскорка Божа - 2006", який відбувся 19 травня 2007 року у Макіївці, дитячий хор єпархіальної недільної школи під керівництвом Юлії Шандро-Любчинської вперше виконав офіційний гімн фестивалю, написаний донецьким композитором Анатолієм Шухом і поетесою Світланою Куралех.

Наступний фестиваль у 2007 році також проходив у багатьох благочиннях Донецького краю із широким залученням самодіяльних колективів музичних і загальноосвітніх шкіл, Палаців культури, недільних шкіл та за тісної співпраці з місцевими органами влади. Гала-концерт фестивалю "Іскорка Божа - 2007" відбувся 1 березня 2008 року у Донецькому театрі опери та балету імені А. Б. Солов'яненка. Його учасниками стали учні загальноосвітніх і недільних шкіл, шкіл мистецтв, вихованці гуртків і студій Палаців культури з Донецька, Волновахи, Горлівки, Костянтинівки, Красноармійська, Мар'їнки, Харцизька, Макіївки. Тематика виступів зовсім не обмежувалась православними творами: у концертних виступах прозвучали патріотичні і ліричні мотиви. Саме на цьому концерті було здійснено прем'єрне виконання Христиною Харитоненко пісні "Іскорка Божа", авторами слів і музики якої стали Олександр Доброног та Віктор Лабанський.

У Четвертому фестивалі "Іскорка Божа - 2008" протягом року взяли участь понад 400 колективів та окремих виконавців з усієї Донецької області. У конкурсних змаганнях у відбіркових турах на сценах фестивалю продемонстрували свої творчі досягнення понад три тисячі юних виконавців. Під час підведення підсумків творчим змаганням народна артистка України, професор Донецької державної музичної академії імені С. С. Прокоф'єва Аліна Коробко зауважила, що "мистецтво молодих єднає багатьох людей, збагачуючи серця, роблячи їх душі чистішими й щирішими. Чим більше буде духовно розвинутих людей, тим здоровішим буде наше суспільство" [1, с. 3].

У 2010 році фестиваль "Іскорка Божа" святкував свій перший п'ятирічний ювілей. З цієї нагоди відбувся святковий концерт "Все хоче співати і славити Бога!" у Палаці культури ВАТ "Ясиновський КХЗ" м. Макіївка. Цього разу у фестивалі взяли участь вихованці 18 колективів різних міських Палаців культури Макіївки. На суд журі було представлено 30 концертних номерів, куди увійшли хореографічні композиції, вокальні та поетичні виступи. Гала-концерт фестивалю "Іскорка Божа - 2009" пройшов 30 травня у Донецьку на бульварі ім. О. С. Пушкіна. Свої виступи лауреати й учасники фестивалю присвятили 65-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років.

Перед початком святкового концерту, присвяченого п'ятиріччю фестивалю настоятель храму Архистратига Михайла Дмитро Ременяк благословив присутніх: "Господь запалює вогонь любові. В одних він проявляється при відвідуванні храму, в інших - під час молитви, у третіх - при погляді на гарні, добрі справи оточуючих людей. Цей дивовижний православний фестиваль дарує так багато тепла, що всі зацікавлені в його продовженні" [4, с. 7].

Загалом, фестиваль "Іскорка Божа" яскраво представляє традиції православного хорового акапельного співу, але є відкритим до найрізноманітніших форм музичної творчості. Його регулярне проведення додає свої самобутні штрихи до культурного образу Донецького краю.

Література:

1. Завершился второй этап фестиваля "Искорка Божия - 2008" // Донбасс православный. - 2009. - № 4. - С. 3.

2. Королев М. Г. Место религии в постсоветской повседневности / М. Г. Королев // Практична філософія. - 2008. - № 4. - С. 131 - 134.

3. Луковенко І. Г. Православна церква на Донеччині / І. Г. Луковенко // Религиозная палитра Донецкой области. - Донецк: ИПИИ "Наука і освіта", 2008. - С. 33 - 37.

4. Самарская Т. "Искорка Божия": звездопад талантов / Т. Самарская // Макеевский рабочий. - 2010. - 8 февр. (№ 15). - С. 7.

Джерело: сайт «Донбас Православний»Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Фестиваль «Іскорка Божа» у культурному життi Донеччини

Православне свято дитячої творчості як об’єкт наукового дослідження. Пропонуємо увазі читачів статтю кандидата мистецтвознавства Олени Ущапівської.Рубрики: Публікації | Точка зору |

1927 переглядів / Коментарів: 0

Теги: церква і молодь | Церква і культура |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru