Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Церква і суспільство
ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
08 August 2013 17:22
Елена Гулая

27 років минуло від дня найбільшої техногенної катастрофи у світі — аварії на Чорнобильській АЕС. Вночі 26 квітня 1986 року після проведеного наукового експерименту вибухнув четвертий реактор, радіоактивні викиди якого порівнюють із 100 бомбами Хіросіми... Радіація на сьогоднішній день забрала життя понад 700 тисяч людей — в Україні, Білорусі, Росії та північних країнах Європи, куди рушила радіоактивна хмара. Чорнобильці — жителі 30-кілометрової зони навколо реактора, пережили масове відселення, змушені були назавжди покинути господарство, худобу та рідні місця. Але є ті, хто залишився.

Гостре відчуття кінечності земного життя, швидкоплинності часу, зневір’я у всесильності науки та уповання лише на Божу милість дали поштовх прорости тут міцній вірі...

Який сьогодні присмак «гіркого полину» з біблійських пророцтв — напіврозкладеного у 2013-му радіоактивного цезію-137 та стронцію-90? Якими є люди, що живуть зараз у Чорнобилі, та чому 2 серпня на престольне свято до храму в ім’я святого пророка Іллі приїздять Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, Блаженніший Митрополит Володимир та Президенти України та Росії?

На ці питання шукали відповіді журналісти «Православіє в Україні», які у складі паломницької групи із Святої Успенської Києво-Печерської Лаври «на Іллю» вирушили до Чорнобиля.

Двічі на рік — «на гробки» та «на Іллю» — сюди пропускають усіх

День виявився чудовим — не було спеки, прохолодний вітерець. Дорогою ми з острахом жартували про радіоактивних вовків, поросят із двома хвостами та чорнобильські «грибочки та ягідки». Так, чорнобильськими міфами, без перешкод дісталися до КПП «Дитятки», що на в’їзді в Зону відчуження.

Охоронці кажуть, що до Чорнобиля лише двічі на рік — «на гробки» та «на Іллю» пропускають майже всі авто. Знайти Іллінську церкву можна лише через GPS або ОБС (одна бабуся сказала): церква — давня, побудована ще за царя Олександра ІІ, тому її адресу знають усі.

На престольне свято біля храму — безліч автомобілів та автобусів. Людей — кілька сотень: поважне духовенство та чимало паломників з різних кінців України.

Ми приїхали якраз незадовго до хресного ходу. У притворі, по-народному у «бабинці» зустрілися з корінними чорнобильцями.

Ганна, Роза, Марія та група віруючих бабусь, мешканки м.Чорнобиль:

— Знамення було над церквою три роки тому, коло хмар. І зараз збирається, дивіться. Це не кожний рік буває — наче сяйво у вигляді кола над куполами.

Наш храм — древній, його побудували ще за царя Олександра II Романова, діда царя Миколая II — зараз Царственого мученика. У 2003-му, коли храм ремонтували, саме «в бабинці» під підлогою і знайшли бюст царя Олександра, тепер він у храмі.

У нас також є чудотворні ікони: древня святого Миколая Чудотворця, поругана комуністами, і нові — це «Чорнобильський Спас» та ікона Божої Матері «Чорнобильська».

Чимало людей зцілюється тут, у нас. Одразу була, звичайно, радіація, може, і зараз є. Нехай Бог дає усім, хто приїжджає до наc, здоров’я, щоб дожили до наших років. Ми їмо усе своє: городину, фрукту, ловимо рибу, збираємо гриби, корови держимо, молочком онуків поїмо — усе, як завжди. І, бачите, нічого, живемо, хоча одразу після аварії нам казав один американський вчений, що ми проживемо максимум 7 років — в усіх буде рак. Ніякого раку в нас немає, Слава Господу. Хоча Іллінський храм і територія, де ми стоїмо, — це друга зона…

Жива проповідь покаяння та сила пророка Ілії — в Чорнобилі

30-кілометрова зона навкруги ЧАЕС заражена, як стверджують науковці, до цих пір. Але на території храму в ім’я святого пророка Ілії дозіметр показує 5-8 мікрорентген за годину, тоді як у Києві, наприклад, цей показник — 18 МкРн.

Чорнобильці кажуть, що їхня віра пройшла випробування вогнем, що їх охороняє Господь за небесні молитви ревнителя віри пророка Ілії. За Святим Писанням пророк Ілія був узятий Господом живим на небо у вирі на вогняній колісниці (4 Цар. 2,11). Пророцтво стверджує, саме пророк Ілія з’явиться знову живим перед другим пришестям Господа Іісуса Христа (Мал. 4,5).

Ієромонах Аліпій, корінний житель м. Чорнобиль, штатний священник Іллінського храму:

— Чудо в тому, що в такій пустелі відкритий храм пророка Ілії. Ми знаємо зі Святого Писання, яка була ревность по Богу в цього пророка. Він молитвою перемагав нечестиве земне царство. Чорнобиль є апокаліптичним місцем в Україні, тому що «вопреки» усім преградам та заборонам Церква тут є, і вона процвітає.

Пророк Ілія, за пророцтвом, прийде перед початком другого пришестя Христа, тому зараз те, що ви тут бачите, в Чорнобилі, — це початок проповіді у важкодоступних місцях. Це — жива проповідь покаяння.

Чотири роки після аварії Іллінська церква була пломбована, її не дозволяли відкривати. А потім знайшлася людина, міністр, який усно дав добро на відкриття церкви. Відтоді церква наша не зачиняє двері для людей. Це чудо із чудес. Місцеві жителі пережили страшні гоніння, примусове виселення. Багато людей ховалися у погребах, як у війну, щоб тільки залишитися на рідній землі. Особливо не хотіли відселятися старі люди, яких міліція розшукувала по хатах...

Серед цих людей — багато віруючих, які не хотіли покидати рідні місця. Зараз, як ви бачите, люди проживають тут, і церква діє. Це чудо Боже, сила Святого пророка Ілії.

Не місце освячує людину, а людина місце

Серед вірян, які приїхали до Іллінського храму на престольне свято, були донька та онучка покійного нині Михайла Моїсеєвича Туменка. Цей чоловік, мірянин, хрестив новонароджених «чорнобильських» дітей у перші роки після аварії тут, у хрестильні, поблизу храму. Сьогодні його нащадки разом із сотнями прочан вшановували пам’ять ліквідаторів, невинних жертв та подвижників віри — рабів Божих Михаїла та отця Леоніда...

Молилися і про здоров’я настоятеля Іллінського храму протоієрея Миколая Якушина. Колишній мірянин, теж місцевий, Промислом Божим став священиком у Чорнобилі, коли сюди боялися їхати інші...

Владика Павел (Лебідь), митрополит Вишгородський та Чорнобильський, намісник Святої Успенської Києво-Печерської Лаври:

— Кажуть, що береженого Бог береже, але не місце освячує людину, а людина місце. Перед вами стою я, який провів у вогні (показує опалену руку — ред.) більше двох годин у 1986 році, коли ми тушили пожежу в Московській духовній академії і семінарії. Я один лишився живий. Мої товариші загинули...

Дорогі чорнобильці, я знаю Ваші труди, нехай Вам Господь віддячує за них! Від Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Володимира прийміть благословіння та послання…

Поки живемо, стараймося приїжджати сюди хоча б раз на рік, на престольне свято, 2 серпня, на пророка Ілію. Немає в Україні після Великої Вітчизняної війни іншого такого меморіалу, такого святого місця, тому що люди, які загинули тут, у Чорнобилі, в перші дні, ліквідатори та мирні жителі — це святі люди. Ліквідатори не зважали на небезпеку для свого життя, багато померло одразу. Ми молилися спільною молитвою за цих людей. Вони спасали нас з вами. «Нет большей любви, если кто душу свою положит за други своя… (Ін. 15,13). Будемо пам’ятати своє коріння, берегти духовний корінь — тоді усе дерево, увесь народ виживе.

І нічого не бійтеся, благодать Божа буде вас хранити. Адже «аще и что смертно испиют, не вредит их» (Мк.16,18).

Апокаліптичні пророцтва та ікони останніх часів — «Чорнобильский Спас» та Божої Матері «Чорнобильська»

Разом із сотнями паломників ми взяли участь у традиційному хресному ході навколо Іллінського храму. Лунав знаменитий чорнобильський Дзвін Скорботи — в пам’ять про тисячі загиблих. А з чудотворної ікони «Чорнобильський Спас» дивилися на вірян образи ліквідаторів.

…Поряд з Іісусом Христом та Божою Матір’ю тут зображені прості люди — енергетики, лікарі, вчені, пожежники. Цей образ явився уві сні відомому енергетику України, ліквідатору аварії на ЧАЕС, а зараз — президентові Всеукраїнської громадської організації «Союз Чернобыль Украины» Юрію Андреєву. Довго він мучився зі сновидінням, аж поки не сказав про нього Блаженнішому Митрополитові Київському та всієї України Володимиру. Предстоятель благословив написати образ «Чорнобильский Спас», і в 2003-му на свято Успіння Божої Матері біля стін Успенського Собору в Києво-Печерській Лаврі він був освячений. Віряни бачили, як над іконою пролетів голуб, а потім у небі з’явилися веселка та хрест, у центрі якого сяяло сонце. Цю ікону пронесли багатьма єпархіями в Україні, її копію подарували Храму Христа Спасителя у Москві. А «чорнобильський рух» набув міжнародного значення, адже ліквідатори аварії на ЧАЕС походили з різних країн СНД.

Образ Божої Матері «Чорнобильська» теж є чудотворним. Його побачила уві сні благочестива мешканка Чорнобилю за кілька років до аварії. Божа Матір розкидала сухі гілля, полин-траву на землю...

«Третий ангел вострубил, и упала с неба большая звезда, горящая подобно светильнику, и пала на третью часть рек и на источники вод. Имя сей звезде «полынь» (чорнобиль — у перекладі з укр. — полин — ред.) и третья часть вод сделалась полынью, и многие из людей умерли от вод, потому что они стали горьки» (Одкр. 8,10-11).

«И сказал Господь: за то, что оставили они закон Мой, который Я постановил для них, и не слушали гласа Моего и не поступали по нему; а ходили по упорству сердца своего и во след Ваалов, как научили их отцы их. Посему так говорит Господь Саваоф, Бог Израилев: вот я накормлю их, этот народ полынью, и напою их водою с желчью» (Иер. 9, 13-16).

Першочергове завдання — передати пламенну віру нашим дітям

Майже всі чорнобильці — воцерковлені християни, сповідалися та причащалися у престольне свято. Ці мужні люди нині демонструють іншим те, як треба жити — в любові до Бога, без страху.

«В любви нет страха, но совершенная любовь изгоняет страх, потому что в страхе есть мучение. Боящийся несовершенен в любви» (1 Ін. 4,18).

Єпископ Никодим (Горенко), керуючий Влодимир-Волинською епархією УПЦ, уродженець Чорнобильського району:

— Непросте сьогоднішнє життя, але Господь навчає нас кожного дня, кожної миті, як жити, на Кого потрібно орієнтуватись. І як нам потрібно сповідувати Бога, вічно живого нашого Творця, Який створив Небо і Землю, а також дав нам такого угодника Свого, прославленого пророка Ілію.

Ви знаєте, яка була молитва, яка віра і правда Божа лились із уст проповідника і пророка. Ми сьгодні шукаємо правди Божої, але тільки через молитву та покаяння зможемо її знайти. Так чинив і пророк Божий Ілія.

Нічого в цьому світі немає випадкового, Господь посилає і для нас певні випробування, страждання. Кожний пережив тут свою історію земного життя. І древня поліська земля пережила певні випробування. І сьогодні разом з відродженням нашого храму, де я хрестився малим, хай відроджується наше земне життя у цій дивній і прекрасній чорнобильській стороні.

Ми підносимо молитви за тих, хто вже у вічності — за наших батьків і дідів, за тих, хто для нас зберіг віру. Згадаймо ті 80-ті роки, коли ми були ще дітьми, — цей храм був єдиним на всю околицю. Згадаймо той час. А сьогодні час іде вперед, і наше першочергове завдання — зберегти віру, навчити дітей молитись, пам’ятаючи про наших батьків і дідів, передати пламенну віру нашим дітям, щоб і після нас сюди приходив народ Божий, і щоб тут, на чорнобильській землі, відродилося життя і земна радість, яка передує вічній радості життя з Богом...

Єпископ Никодим розповів, що він хрестився у храмі святого пророка Ілії, і що тут похована його матір. Тому його серцю дорогий тут кожний камінчик.

Владика висловив щиру подяку «за терпіння, любов і молитву» митрополитові Вишгородському і Чорнобильському Павлу, а також вклонився «народу Божому», який молився тут 2 серпня 2013 року.

«Христос Воскресе!» — «Воістину Воскресе!» — христосувалися в Чорнобилі «на Іллю».

Отець Аліпій та пасхальні сльози радості

Коли скінчилася святкова Літургія, віряни накрили столи просто неба —ядерного колись неба. Ми привезли з Лаври гостинці — просфори, лампадну олію, хліб та пиріжки, вино. Отцю Аліпію, який живе тут, у Чорнобилі, при храмі святого пророка Ілії, залишили записки на поминання. Він спілкувався з нами, як зі своїми дітьми, благословляючи на дорогу та проводжаючи до авто, все не хотів нас відпускати. Розповідав про храм, про святині, зігрівав любов’ю нас, грішних.

Ієромонах Аліпій:

— Владика Павел говорив про Чорнобиль, він правильно говорив. Адже пала, наприклад, і така сильна влада — комуністична. Сила Божа совершається над нами і зараз, на нашій грішній землі, на нашій чорнобильській зоні.

Тут, дійсно, Промисел Божий. Перед кінцем світу Церква набирає силу. Сьогоднішнє свято — це голосна проповідь пророка Ілії про покаяння перед кінцем світу. Ми живемо в апокаліптичний час, але поки ще відкриті церкви, і є час для покаяння.

Якщо ми йдемо тернистим шляхом, то допомога Божа буде поряд, вона близько... Я відчуваю, що небо спустилося на нашу атомну землю. От ви чудо, що приїхали. Нехай ваші сльозки будуть пасхальними сльозами радості, як мироносиці плакали від радості, що побачили воскреслого Христа...

Збираємося знову до Чорнобильської обителі Божої Матері

Ми поїхали до Києва зі сльозами на очах і зі «скорбящей радостью» в серці. Отця Аліпія запросили до Лаври, він пообіцяв приїхати. Страх радіації минув, і ми вже спокійно гуляли по Чорнобильському меморіалу, не боючись вовків, хоча вони, дійсно-таки, тут часті гості.

Насамкінець захотіли сфотографуватися на фоні великих літер «Чорнобиль» при в’їзді в місто. Дехто вже позував на радіоактивному асфальті, а хтось надкушував чорнобильські яблучка. На КПП «Дитятки» знову перевірка. Всі — «чисті»…

Київ зустрів сильним дощем і смутком — не хотілося розставатися, наче наші серця назавжди поєднав Чорнобиль. А може, пророк Ілія?

Адже хоч там як, ми плануємо знову поїхати туди, на зону відчуження від міру — Чорнобильську обитель Божої Матері.

 

Спеціально для «Православія в Україні»

 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження
 ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження


Прикріплені файли:Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

ЧОРНОБИЛЬ воскресне із мертвих? Репортаж з Іллінського храму в Зоні відчуження

Який сьогодні присмак «гіркого полину» з біблійських пророцтв — напіврозкладеного у 2013-му радіоактивного цезію-137 та стронцію-90? Якими є люди, що живуть зараз у Чорнобилі?Рубрики: Публікації | Церква і суспільство |

4334 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Чорнобиль | Митрополит Павел (Лебедь) | монастирі та храми України | пророк Ілля | апокаліптичні пророцтва |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru