Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Актуальний коментар
Чому паломницькі подорожі дорожчі за туристичні маршрути? – новий відеоблог із директором Паломницького Центру
05 June 2012 19:08

Літня пора відпусток потроху наближається. Куди поїхати відпочивати – Туреччина, Європа, Україна? Що обрати: морські пляжі, витончену архітектуру, музеї, картинні галереї, активний відпочинок – чи, може, паломницьку подорож?

Чи можливо продовжувати «працювати» над своєю душею, відпочиваючи фізично? І як взагалі відпочивати православному? Із такими питаннями ми звернулися до директора Паломницького Центру при Відділі зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Володимира Теліженка.

Тож, чи можна уникнути спокус, які чатують на літньому відпочинку?

Чи можуть люди, які не вважають себе віруючими, поїхати в паломницьку подорож?

Як поєднати бажання відпочити влітку й розслабитися із необхідністю молитовного зосередження під час паломництва?

Чи має бентежити паломників той факт, що чимало православних святинь за кордоном належать нехристиянам?

Які умови сучасних паломницьких подорожей, та чому іноді паломницькі поїздки коштують дорожче, ніж туристичні маршрути в ті самі країни?

Текст бесіди читайте нижче.

Як відпочивати православному?

– Вітаємо Вас у новому випуску відеоблогу «Православіє в Україні». Наближається час літніх відпусток, і про те, як відпочити православному, ми говоримо сьогодні з нашим гостем. У нас в гостях директор Паломницького центру при Відділі зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Володимир Теліженко. Вітаємо!

Володимире, не секрет, що на православних під час літніх відпусток часто чекають чимало спокус. Тож, як їх уникнути під час відпочинку, і як взагалі відпочивати православному?

– Православним взагалі, а не лише під час літніх відпусток, доводиться долати чимало спокус. Але сучасний світ будується не зовсім на християнських засадах. Тому, можливо, православні можуть стикатися з більш загостреними проблемами, які ставить перед ними, православними християнами, сучасне середовище.

Тому, зрозуміло, що для багатьох православних християн є актуальним бажання відпочити не те, щоб у своєму середовищі, але в середовищі, яке не буде ставити перед ними викликів, на які буде важко дати відповідь. Перед ними постає достатньо великий вибір: поїхати відпочивати, як усі інші люди, чи до Туреччини, чи до Єгипту або інших країн, чи відпочити в Україні.

Багато людей зверталися до нас, як до Паломницького центру, із побажанням поєднати відпочинок із духовною роботою, що супроводжує православного християнина щодня. І, відповідаючи на цей запит, ми спромоглися поєднати духовну роботу (якою є паломництво) із фізичним відпочинком. Необов’язково на морі – це може бути відпочинок у лісі, естетичний відпочинок, інтелектуальний відпочинок в інших країнах, де моря, можливо, і немає.

Щось відбувається в душі протягом поїздки, і Бог торкається серця людини

– Ви сказали про паломництво і про важку духовну роботу. А як поєднати бажання відпочити влітку і розслабитися із необхідністю молитовного зосередження під час паломництва?

– Ми знову ж таки повертаємося до духовних ідеалів, на які повинні орієнтуватися православні християни. У першому посланні до Солунян апостол Павел говорить: «непрестанно моліться». Це – ідеал для православних християн, і кожен християнин, де б він не знаходився, повинен перебувати у пам’яті Бога. Це ідеал, на який потрібно орієнтуватися.

Паломницькі програми з літнім відпочинком ми спеціально організовуємо таким чином, аби паломництво передувало відпочинку. Щоб людина спочатку вклонилася святиням, і лише наприкінці своєї подорожі могла фізично відпочити: не від паломництва, не від духовного життя, а від фізичного напруження, яке домінує в сучасному світі – і на роботі, і у побуті.

– А чи можна сказати, що паломництво більш притаманне православним. Чи будь-хто може себе спробувати у паломницькій подорожі?

– Двері православних храмів завжди відкриті для кожної людини. Це відомо. І Православна Церква, як і Сам Господь Ісус Христос, ніколи не зачиняла двері перед людьми, які хочуть прийти і дізнатися щось із духовного життя. І це, в повній мірі, стосується і паломництва. Ми знаємо багатьох людей, які відправлялися у паломницьку подорож як туристи до відомих релігійних місць. Але багато з них повернулися вже не з туристичної подорожі, а з паломництва. Щось відбувається в душі протягом поїздки, і Бог торкається серця людини. 

Святині не перестають бути святинями для православного християнина, де б вони не знаходилися

– На сьогоднішній день чимала кількість святинь певним чином комерціалізована. Навіть на Святій Землі вони іноді належать представникам інших віросповідань. Як до цього ставитися, чи не повинно це викликати занепокоєння, коли ми вирушаємо вклонитися святим місцям?

– Є багато древніх християнських святинь, які зберігаються у неправославних, а іноді й у нехристиянських руках. Наприклад, Терновий Вінець Спасителя в соборі Паризької Богоматері, чесна глава Іоанна Предтечі зберігається в мусульманській мечеті і т.д.

Святині не перестають бути святинями для православного християнина, де б вони не знаходилися.

– Тобто людина може заходити до мусульманської мечеті й не перейматися через те, де вона перебуває?

– Може заходити. Однак має дотримуватися не духовних, а, в більшій мірі, культурних традицій того середовища, де знаходиться святиня. Зрозуміло, що ми не можемо молитися разом ні з мусульманами, ні з католиками, ні з протестантами згідно з канонами Православної Церкви. Ми не підносимо спільну молитву з ними, але ми заходимо до їхніх релігійних установ для того, щоб вклонитися загальнохристиянським святиням, підносячи молитву, підкреслюю, у своєму серці.

Паломники не перебувають в одному готелі протягом тижня як, зазвичай, туристи. Вони постійно подорожують та відвідують чимало нових місць щодня

– Ще зовсім недавно умови паломництва були більш, ніж жахливі. Це були тривалі автобусні переїзди, ночівля невідомо де, відсутність побутових умов… У результаті, люди поверталися досить виснаженими навіть попри те, що отримали велику духовну підтримку. Чи змінилася ситуація зараз, і, якщо так, то яким чином?

– Ви знаєте, ще зовсім недавно умови проживання в нашій країні були зовсім інакшими – всі ми пам’ятаємо 90-ті роки. У цьому році Україна приймає Євро-2012. Багато речей змінилося – як у державі, так, зрозуміло, і в Церкві, і в такій сфері церковного життя, як паломництво.

Розуміло, життя іде вперед, змінюються умови, будуються паломницькі готелі, як в Україні, так і за кордоном.

Основна тенденція зараз - не переобтяжувати людей фізичними навантаженнями, пов’язаними з побутовими умовами паломництва. Якщо є можливість летіти літаком, ми використовуємо її. Якщо є можливість ночувати у пристойних готелях, то, звичайно, ми робимо все можливе, щоб і таким чином потурбуватися про наших паломників.

– А чому паломницькі подорожі коштують іноді набагато дорожче, ніж туристичні поїздки в ті ж самі країни?

– По-перше, порівнюючи якісь показники, потрібно розмовляти предметно. У Паломницького центру Української Православної Церкви, як і у інших багатьох паломницьких структур УПЦ, є дуже велике розмаїття паломницьких програм, які ми пропонуємо.

Тому стверджувати, що всі вони дорожчі, ніж туристичні подорожі в ті самі країни, дещо безпідставно. Можливо, деякі паломницькі поїздки дійсно є дорожчими. Однак, людина, яка їде в паломництво, не планує перебувати у готелі всі п’ять днів, там же харчуватися, майже нікуди не від’їжджаючи. Або якщо поїздка з готелю кудись планується, за це, звичайно, беруться окремі кошти на екскурсійне обслуговування.

Паломницька поїздка – це безпосередньо подорож до святинь. І сама організація паломницьких подорожей кардинально відрізняться від туристичних маршрутів. І іноді, справді, може бути дорожчою. Але, повторюся, людина, яка їде у паломницьку подорож, відвідує набагато більше місць.

З іншого боку, не хотілося б також комерціалізувати саму ідею паломництва. Адже це тільки зараз людина має можливість поїхати у паломництво один, два, чи п’ять разів на рік. А ще зовсім недавно паломництво до Святої Землі було мрією всього життя людини. І вона протягом усього життя збирала гроші, щоб відправитися, часто пішки, до Святої Землі, аби вклонитися святиням.

До речі, на Святій Землі багато надгробних пам’ятників, на яких написано навіть іноді російською: «Тут покоится паломница р.Б. такая-то», «Тут покотися паломник р.Б. такой-то». Для людей це була подія всього життя.

Те, що ми сьогодні маємо можливість відвідувати святі місця і в сучасній державі Ізраїль, і в Європі багато разів на рік, а також маємо можливість пропонувати такі паломницькі подорожі, – це просто полегшення, яке надає нам сучасність (і авіаперельоти, і пароплави, і потяги, і автобуси тощо).

Але все ж таки, для кожної православної людини паломництво залишається подією життя. Подією, яка є знаковою та особливою, але, в той же час, є і духовною роботою. Людина, яка їде з відкритим серцем, завжди (я не знаю жодного винятку) повертається із паломницької поїздки з великим духовним прибутком. Тобто, вкладаючи якісь фінанси у поїздку до святинь, людина отримує набагато більше. Це моє переконання.

– Дякуємо Вам за відповіді на запитання. А нашим глядачам бажаємо пережити паломництво як велику духовну втіху. На все добре!

Бесіду вела Юлія Комінко


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Чому паломницькі подорожі дорожчі за туристичні маршрути? – новий відеоблог із директором Паломницького Центру

Як відрізняється організація паломницьких поїздок від туристичних маршрутів, та чи відчуває на собі сучасне паломництво відтінок комерціалізації – розповідає Володимир Теліженко.Рубрики: Новина дня | Актуальний коментар | Публікації | Актуальний коментар |

2275 переглядів / Коментарів: 1

Теги: Паломницький центр ВЗЦЗ УПЦ |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Висока вартість поїздки до Святої Землі

І сьогодні паломництво на Святу Землю є привілеєю для небагатьох.Мова про те, що багато хто їздить декілька разів на рік виглядає кумедною і не відповідає дійсності. Люди не можуть поїхати на Святу Землю через злидні та високу вартість поїздки.

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru