Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Церква і суспільство

2 фото

1

2


Бути бджолами, а не мухами, або Чим має керуватись православний журналіст?
02 July 2012 16:13
Наталія Малімон

Медіа-проекти Волинської єпархії Української Православної Церкви на V Фестивалі ЗМІ православних визнані одними з найцікавіших, підтвердженням чому є аж шість дипломів.

Як розвивається в Україні православна преса? Які принципи повинен сповідувати православний журналіст? Як треба сприймати архієрея в прямому ефірі, та чи йти священикам у соціальні мережі? Про все це теж говорилося на ФестЗМІ, а ведучим одного з круглих столів на тему «Священик в Інтернеті та на екрані» був і протоієрей Валентин Марчук, який у Волинській єпархії керує інформаційно-просвітницьким відділом.

Багато років тому отця Валентина я вперше побачила, звичайно ж, у церкві

У невеличкому, але традиційно вщерть набитому під час недільних служб храмі на честь Пантелеймона Цілителя, що на подвір'ї древньої Покровської церкви. Молодий зовсім священик так цікаво і проникливо проповідував, що думки багатьох людей, які й у храмі, може, думають про щось земне, а не духовне, зосередилися на чутому. Мені тоді дуже хотілося запитати: а як же звати цього отця?.. Аби потім приходити до нього на служби. Та вже наступного дня, включивши телевізор, побачила його на екрані.

«Протоієрей Валентин Марчук, Волинська єпархія», – повідомляв рухомий рядок на екрані, а у Києво-Печерській Лаврі, звідки вівся репортаж, відбувався один із творчих конкурсів серед тих, хто пише на теми життя церкви. Згодом цей принцип – «Про Церкву – з уст самої церкви» – стане одним із принципів діяльності  прес-служб Митрополії, а розвиток церковних засобів масової інформації свідчитиме, що суспільство наше – воцерковляється, тобто є духовна потреба у такій пресі. І ще через день на моєму робочому столі задзвонив телефон, і співрозмовник повідомив, що він... отець Валентин Марчук, прес-секретар єпархії, й запрошує на прес-конференцію. Так, Божою волею, була задоволена і моя цікавість до особи священика, проповідь якого залишила слід у душі, й почалася моя співпраця у православній пресі.

Як каже протоієрей Георгій Коваленко, голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ, священик, виступаючи і по радіо, по телебаченню, будучи присутнім в Інтернеті чи соціальних мережах, залишається священиком. Він є свідком Христа, і його слово – це завжди проповідь. Присутності сьогодні священиків на екрані та у всесвітній павутині було присвячено багато уваги і на V ФестЗМІ православних, який відбувався у Донецькій єпархії.

Від одного з його учасників довелося почути, що соціальні мережі йому нагадують... тамагочі, котре весь час потребувало нової поживи. Мовляв, ні священику, ні журналісту, який пише на церковні теми, висвітлює життя церкви, не гоже займатися чимось подібним.

Але недарма той же отець Георгій Коваленко наводив слова святителя Кирила, котрий, як відомо, разом зі святителем Мефодієм подарували (придумали) нам слов'янську абетку. Це Кирил, коли моравський князь Ростислав запросив його з Мефодієм роз'яснити Ростиславовому народу про Христа та Істину християнства, запитав, а чи є у них букви?

«Адже проповідувати лише усно – це те саме, що писати на піску. Швидко забудеться»

Ведучими круглого столу «Священик в Інтернеті та на екрані» були й отець Георгій Коваленко, котрий має великий досвід прямих ефірів,  і відомий блогер і проповідник отець Олександр Авдюгін із Ровеньків, що на Луганщині, і закономірно – отець Валентин Марчук. Адже Волинська єпархія традиційно представляє на таких фестивалях велику кількість цікавих просвітницьких медіа-проектів – вона представлена і в радіоефірі Волині, і на телебаченні, і в соціальних мережах, Інтернеті та друкованих виданнях. І якщо єпархіальний інформаційно-просвітницький відділ був відзначений за створення міжєпархіальних проектів, за масштабність та соціальну спрямованість медіа-проектів, то самого протоієрея Валентина організатори фестивалю нагородили дипломом «За невгамовність і небайдужість».

Ось і днями вийшла у світ ще одна радіопрограма, цього разу на радіо СіД. Як каже отець Валентин, творчий колектив інформаційно-просвітницького відділу збирався і збирається по одній людині. Адже писати на ці теми може далеко не кожен журналіст, тобто писати так, аби люди це читали і над цим задумувалися.

Протоієрей Георгій Гуляєв, прес-секретар Донецької єпархії, розказував, що якось у лікарні зустрів чоловіка, який охрестився у досить зрілому віці. На питання, чому обрав православну віру, відповів, що читав православну пресу (а потім – і Святе Письмо), і відчув, за його словами, що у православ'ї є Бог.

Приємним відкриттям для колег з усієї України стала не тільки кількість і різноманітність медіа-проектів Волинської єпархії. Це  кілька радіо- і телепрограм, виступи у світській пресі. Владика Ніфонт був відзначений дипломом «За місіонерство та активну співпрацю із засобами масової інформації». І за цим визначенням стоїть факт, що це єдиний приклад у Західній Україні, коли духовна особа такого рангу виступає у прямому ефірі. Не кожен і професійний журналіст чи політик на таке здатний. А міжєпархіальний проект, коли в одній передачі виступають двоє керуючих єпархіями (митрополит Луцький і Волинський Ніфонт і єпископ Володимир-Волинський і Ковельський Володимир), взагалі не має аналогів в Україні.

За цим всім стоїть велика праця інформаційно-просвітницького відділу Волинської єпархії.

Адже поява архієрея на телеекрані – це збільшення аудиторії

Бо значній кількості людей стає доступним слово архіпастиря, якого вони шанують. Отець Валентин каже, що добре проходять і запитання слухачів, які вони ставлять у прямому радіоефірі архієрею. Дзвінків «на замовлення» не практикують, бо у цьому немає потреби. Як казав преподобний Амвросій Оптинський, «сій скрізь – сій на дорозі, сій на камені і в терні, щось та зійде».

І Святе Письмо, як підкреслювалося на ФестЗМІ православних, має бути для православних журналістів головним підручником. З цього приводу запало у душу і побажання  намісника Свято-Успенської Святогірської Лаври, в якій учасники фестивалю побували в паломницькій поїздці, архієпископа Святогірського Арсенія. Коли його запитали, на яких засадах мала б розвиватися православна журналістика, відповів:

– Хотів би сказати словами з Євангелія: “Будьте досконалі, як Отець ваш Небесний досконалий є”. Бо нема межі вдосконаленню, наслідуючи Господа. Кожному з вас треба воцерковлятися з діяльною участю у житті церкви, у Таїнствах сповіді, причастя, оживляти свою душу, бо, чим більше ми очистимо своє серце, тим більше зможемо представити іншим з чистих джерел свого серця. Дух творить форму - словесну форму, форму статті, передачі, хто чим дихає. Є така алегорія у старця Паїсія Афонського: всі люди поділяються на бджіл і мух. Бджола і серед смітника знайде квітку і збере звідти все корисне, а муха і серед квітучого саду знайде смітник.

Владика Арсеній, котрий, до речі, зачарував учасників ФестЗМІ православних своєю мудрістю, відкритістю і щирістю, за що й отримав згодом диплом «За враження від позитивного образу православного архіпастиря і духовну розсудливість», побажав нам бути бджолами.

Здається, що саме через таке  розуміння суті роботи православного журналіста і принципу діяльності єпархіальних медіа-проектів усе, що робить інформаційно-просвітницький відділ Волинської єпархії, і дає великий позитивний резонанс для віруючої у Христа (і ще невіруючої) волинської громади.


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

Протоієрей Валентин МарчукБути бджолами, а не мухами, або Чим має керуватись православний журналіст?

Як треба сприймати архієрея в прямому ефірі, та чи йти священикам у соцмережі? Про все це теж говорилося на V ФестЗМІ, а одним із ведучих круглого столу про священика в Інтернеті був протоієрей Валентин Марчук, який керує інформаційно-просвітницьким відділом Волинської єпархії, що славиться своїми медіа-проектами.Рубрики: Публікації | Церква і суспільство |

1679 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Фестиваль ЗМІ православних |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru