Партнери
    Вхід на сайт   >>
Розгорнути меню

підписати
відписати
  Головна » Наші статті » Соціальне служіння
«Бачу все!»: Як лікарі-офтальмологи провели у Зимненському монастирі 10-ту ювілейну конференцію
19 February 2013 16:27
Ольга Мамона

«Бачу. Пізнаю себе. Бачу знаки, букви і слова. Чітко-чітко бачу все, на що дивлюсь… Йолкі-палкі, я ж це читаю без окулярів!» Пам’ятаю, як ми з подругою, два «очкарика», у шкільні роки виконували такі вправи для очей – щоб посміятись, ну і з думкою про «авось». «Авось» не сталося, так і читаємо в окулярах, зате офтальмологія стала нам «рідною тіткою».

Тому на запрошення поїхати на Всеукраїнську конференцію лікарів-офтальмологів «Боротьба зі сліпотою» дещо усміхнулась – як-то кажуть, наче лікар прописав. І от, На Стрітення Господнє провідні лікарі-офтальмологи Києва вирушили в дорогу – на Волинь. Тут, за 7 км від польського кордону, у Святогірському Успенському Зимненському жіночому монастирі вже п’ятий рік поспіль офтальмологи України збираються на науково-практичні конференції.

«Цього року ми, з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира та за підтримки Асоціації дитячих офтальмологів України, вже вдесяте проводимо конференцію лікарів-офтальмологів у стінах святинь і вп’ятесаме у Зимненському монастирі, – розповів організатор заходу, головний офтальмолог МОЗ України Сергій Риков. – Древня обитель надає наснаги кожному, хто переступає її поріг, а Божа благодать, що витає тут, окрилює та надихає на працю і допомогу людям».

Заселившись у розкішному готелі древньої Зимненської обителі, а для більшості учасників конференції ці відвідини монастиря стали першими, ми не могли відмовити собі в екскурсії вечірньою обителлю. Тож, перша ніч і перша молитва в її стінах…

На ранок, 16 лютого, у Зимному вже зібралися близько двохсот провідних спеціалістів-офтальмологів України, щоб у колі фахівців обговорити проблему сліпоти, поділитися досвідом та ознайомитися з найновішими винаходами і дослідженнями в лікуванні глаукоми.

Розпочалась ювілейна офтальмологічна конференція, за традицією, молебнем в Успенському соборі Зимненської обителі.

Після молитви перед чудотворною Зимненською іконою Божої Матері та благословення настоятельниці монастиря ігумені Стефани (Бандури) та духівника обителі лікарі перейшли до конференц-залу монастирського готелю – і розпочалося засідання.

«Не випадково ви сьогодні зібралися у святій обителі, оскільки Сам Господь був першим, Хто зцілив сліпого, –  привітала лікарів-офтальмологів ігуменя Стефана. – Бажаю вам плідної праці, успіхів, нехай Господь вам поможе, укріпить і дасть ще більше мудрості у вашій професії».

Чому Блаженніший благословив проводити офтальмологічні конференції саме у Зимному?

«Історично так склалося, що Зимненський монастир має чудотворну ікону Божої Матері «Зимненська». А існує той факт, що святий князь Володимир, коли мав проблеми із зором, молився перед цією іконою – і прозрів, –  розповідає головний офтальмолог МОЗ України, головний лікар Київської клінічної офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока», доктор медичних наук Сергій Риков. – Через те Блаженніший Митрополит Володимир 10 років тому благословив у Зимненському монастирі створити безкоштовний офтальмологічний кабінет, скринінговий. Що таке – скринінговий? Тобто приходять пацієнти, лікарі-офтальмологи перевіряють зір, очний тиск, визначають, чи є якась патологія, та призначають лікування. За рік скринінговий кабінет приймає близько 3 тисяч пацієнтів. Так, спочатку були консультації, а згодом ми почали проводити тут науково-практичні конференції. Щороку привозимо найвідоміших лікарів, які читають лекції. Не кожен лікар має можливість поїхати на конгрес у Європу, а ми привозимо знання прямо сюди».

Тож, у роботі форуму взяли участь такі провідні офтальмологи України: Сергій Риков (Київ), Оксана Вітовська (Київ), Павло Бездітко (Харків), Святослав Сук (Київ), Андрій Гудзь (Львів), Олександра Павлів (Львів), які представили колегам свої наукові напрацювання та найновіші методики профілактики, діагностики і лікування глаукоми, тромбозу центральної вени сітківки та синдрому «сухого ока».

Якщо перед вашими очима «мушки», або Сліпота, яка приходить потайки

Слід зауважити, що всі доповіді під час конференції, так чи інакше, торкалися глаукоми – хвороби очей, яка, коли її вчасно не діагностувати, загрожує людині сліпотою. Чому сьогодні лікарі-офтальмологи так багато уваги приділяють саме глаукомі, невже серед українців ця хвороба є розповсюдженою?

Як пояснила голова Київського товариства офтальмологів, доцент Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, доктор медичних наук Оксана Вітовська, глаукома сьогодні посідає сумне лідируюче місце серед причин сліпоти, а відповідно – інвалідності. Чому так? Тому, що глаукома, на жаль, дуже підступна. Коли в пацієнта з’являється глаукома, він не відчуває болю, тривалий час збережено центральний зір. Себто, це сліпота, яка приходить потайки, і лише високий рівень свідомості пацієнта і настороженість лікарів дозволяють виявити захворювання і попередити розвиток сліпоти.

Але які симптоми говорять нам про те, що потрібно «трубити в ріг» і бігти до офтальмолога?

«По-перше, треба йти до офтальмолога регулярно і раз на рік. Окрім того, людям, старшим 40 років, потрібно регулярно вимірювати очний тиск і проходити в офтальмолога огляд стану зорового нерва та сітківки, – радить Оксана Вітовська. – Якщо в пацієнта хтось із близьких хворів на глаукому, або є інші фактори ризику, тоді йому потрібно раніше прийти до лікаря з метою скринінгу, тобто раннього виявлення цієї хвороби. Якщо людина відчуває розпирання в оці, «мушки» плавають перед очима, дуже часто змінює окуляри, якщо, дивлячись на джерело світла, бачить ореол навколо –  це ті симптоми, які можуть говорити, що в людини глаукома. Отже, треба своєчасно приходити на профогляди і не забувати, що попередити хворобу завжди легше, ніж потім лікувати».

Слід зауважити, що, за даними статистики Міністерства охорони здоров’я, на сьогодні 220 тисяч українців, хворих на глаукому. А кожен другий пацієнт лікаря-окуліста страждає на синдром «сухого ока». Хоча цей «офісний» синдром, як його прозвали медики, далеко не такий небезпечний, як глаукома та катаракта, однак він завдає немалої незручності та небезпеки нашим очам.

Перевірте, чи не страждаєте ви, випадково, на «офісний» очний синдром?

«Дискомфорт, змученість очей, втомленість наприкінці дня, відчуття піску в очах, почервоніння очей, бажання закрити очі, потерти їх, – пояснює головний офтальмолог Львівської області, кандидат медичних наук Олександра Павлів. – Коли ж воно виникає? Зараз синдром «сухого ока» часто виникає у пацієнтів, які працюють з комп’ютерами, обчислювальною технікою, їздять у машинах з кондиціонерами чи довго перебувають у приміщенні з кондиціонерами. У 1994 році Світова організація охорони здоров’я навіть вивела цей синдром, пов'язаний з технікою, як «офісний» синдром ока. Але це – транзиторний синдром, себто який припиняється, коли перестаєш працювати на комп’ютерах, перебувати в приміщеннях з кондиціонерами тощо, а застосування терапії дає полегшення. Однак якщо синдром «сухого ока» виникає на фоні різних інших очних захворювань, тоді воно протікає важче і потребує кращого лікування».

Якщо цей синдром названо «офісним», чи не є кращим лікуванням – покинути роботу в офісі?

За словами Олександри Павлів, якщо у вас «сухе око», звільнятись з роботи не потрібно, адже праця годує людину і приносить задоволення. Головне – дотримуватись гігієни праці, і все буде добре.

«По-перше, після кожних 45 хвилин праці з технікою робити коротку перерву. По-друге, частіше кліпати очима,  – дає поради лікар-офтальмолог. – Людина кліпає в хвилину 8-12 разів, і коли вона зосереджено дивиться не тільки на монітор, а й читає книжку, частота кліпання зменшується, а кожне кліпання – це рефлекторний поштовх до сльозоутворення, тому висихає поверхня очного яблуко – і виникає синдром «сухого ока». Тому таким пацієнтам рекомендую: частіше кліпайте! Є також замісна терапія – це штучні сльози, які довготривало зберігають сльозну плівку на поверхні ока. Дуже часто синдром «сухого ока» пов'язаний з офтальмологічними захворюваннями, тому окулісти приділяють цій хворобі важливе значення».

Обговорили під час конференції також питання лікування глаукоми і тромбозу вени сітківки ока лазарем, що сьогодні стрімко розвивається, та очними краплями (наприклад, краплі «Альфаган», «Оптіве»), які часто дозволяють лікування хвороб очей без хірургічного втручання.

«– Тут що бачиш? – Зірку. – А тут? – Ялинку…»

Перевіряв зір маленькому пацієнту лікар-окуліст Сергій Опанасович в кабінеті, що постійно діє при Зимненській обителі та оснащений сучасною технікою.

  

До речі, паралельно з науковою нарадою «Боротьба зі сліпотою» в цьому офтальмологічному кабінеті провідні офтальмологи Сергій Риков та Оксана Вітовська оглянули пацієнтів, хворих на глаукому.

«Наш лікар Сергій Опанасович знає, коли ми маємо приїхати до Зимного на конференцію, хто саме буде зі спеціалістів-офтальмологів, і по цьому профілю підбирає пацієнтів. Тож, паралельно з семінаром ми проконсультували близько 20 пацієнтів, хворих на глаукому», – пояснив Сергій Риков.

А поки конференція добігала кінця. За результатами Всеукраїнської офтальмологічної наради всіх учасників було відзначено грамотами Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Володимира.

Після всі зібралися за святковим столом в «Монастирській чайній», де змогли і вільно поспілкуватися та поділитися своїми враженнями. До речі, страви у монастирі, хоч і монастирські, надзвичайно смачні (що відмітили всі) – а секрет весь у тому, що готують тут насельниці з молитвою та з органічних продуктів, які виростили в монастирському господарстві, як-то кажуть – без ГМО. А ще є тут і свої унікальна випічка та трав’яні чаї, рецепт приготування яких сестри тримають у таємниці :).

Завершився семінар для лікарів-офтальмологів екскурсією Зимненським монастирем, яку провела матінка Паула. Тут варто зауважити, що переказувати те, що розповідала нам матінка, просто неможливо – її треба слухати тільки на власні вуха. Тому порада: коли завітаєте до Зимненської обителі, обов’язково попросіть, щоб екскурсію вам зробила саме монахиня Паула. Якби провели конкурс на кращого церковного екскурсовода, то вона б у ньому точно перемогла, як жартували учасники конференції.

Приклавшись до чудотворної Зимненської ікони Богродиці, помолившись у печерах, перевівши подих в альтанці з видом на річечку, де любить відпочивати Предстоятель, скуштувавши води зі святого джерела, ми вирішили ще й піднятись на дзвіницю, а дехто навіть спробував себе в ролі дзвонаря :)

Що ж до вражень від конференції, то тут всі лікарі-офтальмологи, хоч вони спеціалізуються в різних профілях, були одностайні.

«Враження – чудові, – поділилась лікар-офтальмолог зі Львова Ольга Ольхова. – По-перше, саме святе місце, де проводилася конференція, вражає, по-друге, виступи доповідачів дуже висококваліфіковані. Що важливо, всі доповіді ми практично можемо застосувати для кращої діагностики, лікування наших пацієнтів, ну і для того, щоб утримувати задоволення від праці – і моральне, і матеріальне. Я дуже люблю свою роботу! Взагалі ми тут зібралися всі, хто любить свою роботу».

Після цих слів мене наче осінило, як Ньютона – «яблуком»: дійсно, цікавою видалася конференція, незважаючи на її науковість та специфічність, тому, що всі її учасники переймаються своєю роботою, вони нею живуть. А люди, які люблять свою справу, заряджають й інших тією любов’ю.

Озброєні новими знаннями і надзвичайними враженнями від древньої обителі та спілкування з добрими людьми, ми повертались на Київщину. І в кого не питала, як вам конференція (з надією – ну, хоч хтось дасть мені інтриги, крещендо :)?), всі радісно відповідали: чудово, чудово, чудово…

 


Код для вставки у блог / сайт

Переглянути анонс

«Бачу все!»: Як лікарі-офтальмологи провели у Зимненському монастирі 10-ту ювілейну конференцію

Вдесяте у стінах святинь проходить конференція лікарів-офтальмологів України і вп’яте – саме у Зимненській обителі. Чому «боряться» щороку зі сліпотою саме в Зимному, як виявити симптоми глаукоми та синдрому «сухого ока» — ми дізнались під час форуму.Рубрики: Публікації | Соціальне служіння |

6759 переглядів / Коментарів: 0

Теги: Церква і медицина | Зимненський монастир |
Додати свій коментар

Версія для друкуВерсія для друку

Корисна стаття?

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.


Попередні матеріали
Також у розділі
Статті цього автора


Найцікавіше з архівів сайтуЦікаві статті
 

Шукайте нас у соціальних мережах та приєднуйтеся!

facebook twitter

vk

раскрутка и продвижение сайтов Ми в ЖЖ:  pvu1

Add to Google - додати в iGoogle

Ми на 


Православіє в Україні

Усе про життя Української Православної Церкви

добавить на Яндекс© Усi права на матерiали, що опублiкованi на сайтi, захищенi згiдно з українським та мiжнародним законодавством про авторськi права. У разi використання текстiв з сайту в друкованих та електронних ЗМI посилання на «Православіє в Україні» обов`язкове, при використаннi матерiалiв в Iнтернетi обов`язкове гiперпосилання на 2010.orthodoxy.org.ua. Адреса електронної пошти редакцiї: info@orthodoxy.org.ua

    Рейтинг@Mail.ru